Kuantum bilgisayarlar yaklaşık on yıl içinde, cep telefonlarını, banka hesaplarını, e-posta adreslerini ve iddia ettiğiniz üzere Bitcoin cüzdanlarını koruyan kriptografik şifrelemeyi kıracak kadar güçlü hale gelebilir. Ayrıntıları haberimizin devamından daima birlikte takip edelim.

Bitcoin’in güvenliği 10 içinde kırabilecek mi? İşte sebebi!

Bitcoin ağ güvenliği, SHA-256 isimli bir şifreleme algoritması kullanır ve günümüz prestiji ile çağdaş bilgisayarlar için büsbütün aşılmazdır. Bununla birlikte, 25 Ocak 2022’de yayınlanan bir araştırma makalesinde, Sussex Üniversitesi’nin bilim adamları, kuantum hesaplamanın önümüzdeki on yıl içinde bunu değiştirmesinin beklendiğini öne sürdüler.

Bitcoin, bir liste halinde birbirine bağlı bir dizi dijital blok olan Blockchain’e dayanır ve ağında meydana gelen tüm süreçlerin kayıtlarını meblağ, esasen kimin neye sahip olduğuna dair kalıcı ve şeffaf bir defterdir.

Örneğin, birisi Bitcoin tarafından kullanılan temel şifreleme şemasını kırabilirse, bu anahtarları tahrif edebilir ve madeni paraları çalmak yahut diğer dolandırıcılık faaliyetleri yürütmek için süreçleri değiştirebilir.

Ne yazık ki, bir kuantum bilgisayar, şayet kâfi boyut ve güçte ise eşsiz yetenekleri ile bu sıkıntıları kolaylaşarak mevcut şifrelemeyi işe yaramaz hale getirebilir ve bu durum, günümüzün kripto para üniteleri için kıymetli bir risk teşkil ettiği manasına gelir.

Bitcoin’in şifresini çözmek

Çağdaş şifreleme şemaları, en önde gelen muhteşem bilgisayarların bile kırılması yüzyıllar alacak önemli matematik sorunlarına dayanır. Araştırmacılar, 1,9 milyar kübitlik gelecekteki kuantum bilgisayarların ise Bitcoin’in şifrelemesini 10 dakika içinde kırabileceğini varsayım ediyor.

317 milyon kübitlik bir makine, misyonu bir saat içinde yönetmek için kâfi olacaktır. Lakin, güvenliği kırmak için tam bir gününüz olsaydı, 13 milyon kübitlik bir sistem bu misyonu muvaffakiyetle yerine getirebilirdi.