Global varlık idaresi şirketi Stifel’in pazarlama stratejisti Barry Bannister, Bitcoin’in 2023 yılına kadar üç temel makro rüzgarın tesirine atıfta bulunarak 10.000 $ ‘a kadar düşebileceğini kestirim ediyor.

Bitcoin’i 2023 yılına kadar 10.000 dolara düşürebilecek üç makro faktör!

Business Insider’ın bildirdiğine nazaran Bannister, Bitcoin’in fiyatının planlanan Federal Rezerv sıkılaştırmasından ve bilançodaki düşüşten olumsuz etkileneceğini belirtti.

Stratejist, global para arzını bakılacak birinci temel makro olarak tanımladı. S&P 500 ve Bitcoin global parayla dolara geçtiğinden, rastgele bir arz faktörünün BTC’nin fiyatını etkileyeceğini belirtti.

M2 para arzı ölçüsü yavaşlarsa, bunun muhtemelen ABD mali durumunun sıkılaşmasıyla sonuçlanacağını belirtti. Bannister, Bitcoin üzere spekülatif varlıkların bu türlü bir ortamda çökeceğine inanıyor. Bilhassa M2, nakit, çek mevduatı ve kolaylıkla dönüştürülebilir paraya yakın parayı içeren bir para arzı ölçüsüdür.

Diğer bir yerde, Fed sıkılaştırmasının etkileyebileceği 10 yıllık ABD hazine getirisinin tesirini tartıştı. Bannister’a nazaran, sıkılaştırma muhtemelen randımanda bir artışa neden olacak ve bu da Bitcoin’in büyümesini durduracak.

5 Yıllık Bitcoin Grafiği

Barry Bannister konuşmasının devamında şu kelamlara yer verdi; ”Ayrıca yükselen 10Y TIPS getirisi altını düşürürse, bu Bitcoin’e baskı yapar. Bannister, Bitcoin’in altına bölünmesiyle aralığının alt hududuna düşerse (Fed sıkılaşır), Bitcoin 2023’e kadar 10.000 dolara düşebilir.”

Son olarak analist, Fed’in sıkılaşması nedeniyle S&P 500’ün pay senedi risk priminin tesirinin altını çizdi. Bitcoin’in büyümesi için uygun olan daha düşük bir öz sermaye risk primi yaratacağını belirtti.

Bununla birlikte, Fed sıkılaştırmayı hafifletirse, risk eşitliği muhtemelen yükselecek ve Bitcoin’in düzeltilmesiyle sonuçlanacaktır.

Basın saatine nazaran, Bitcoin’in pahası son yedi gün içinde yaklaşık %8 düşerek 40.100 dolardan süreç gördü. Bannister’ın öngörüsü gerçekleşirse, varlık mevcut kıymetinden %75 düşecek. Bu yeni yatırımcılar için büyük bir fırsat olabilir, fakat halihazırdaki yatırımcılar için büyük bir hayal kırıklığı olur.