Yazımızda Bitcoin süreçlerinin işleyişini daha güzel anlamak için, Bitcoin süreç fiyatı nedir? Bitcoin süreç fiyatları nasıl belirlenir? Bir Bitcoin süreci ne kadar sürer? Bitcoin süreç müddeti nasıl denetim edilir? Bitcoin süreçleri nasıl hızlandırılır? Onaylanmamış Bitcoin süreçlerini nasıl düzeltirim yahut kurtarırım? Bir Ethereum adresine Bitcoin gönderirseniz ne olur? üzere soruların cevaplarını başlıklar eşliğinde inceleyeceğiz.

1- Bitcoin süreç fiyatı nedir?

Süreç fiyatları, iletilen ve alınan Bitcoin ( BTC ) ölçüsü ortasındaki fark olarak hesaplanır .

Süreç fiyatları, teorik olarak, bir kullanıcının süreçlerinin blok zincirinde ne kadar süratli onaylanmasını istediğinin bir temsilidir. Bir madenci blok zincirinde yeni bir bloğu onayladığında, içindeki tüm süreçleri doğrular.

Bir madenci, doğrulandıktan sonra yeni bir blokla alakalı süreç fiyatlarını ve blok sübvansiyonunu alır. Blok mükafatı, süreç fiyatlarının ve blok sübvansiyonlarının toplamıdır. Hash oranı, her Bitcoin yarılanmasıyla azalır . Hash oranındaki düşüş, blok mükafatlarını düşürürken yeni blokları çıkarmanın maliyetini artırır.

Yeni blokları doğrulamak çok fazla hesaplama çalışması ve güç gerektirdiğinden, madenciler süreç fiyatları arttıkça yeni blokları doğrulamaya devam etmeye teşvik edilir. Ağ güvenliğini sürdürmek madencileri piyasada tutmayı gerektirir ve süreç fiyatları kıymetli bir rol oynar.

2- Süreç fiyatları nasıl belirlenir?

Süreç maliyetleri, sürecin data hacmine ve ağ tıkanıklığına nazaran hesaplanır.

Bir blok yalnızca 4 MB bilgi tutabileceğinden, bir blokta yapılabilecek süreç sayısı sonludur. Bu nedenle, daha büyük bir süreç için daha fazla blok verisi gerekir. Sonuç olarak, daha kıymetli süreçler ekseriyetle bayt başına fiyatlandırılır.

Bir süreç göndermek için bir BTC cüzdanı kullandığınızda, cüzdan çoklukla size Bitcoin fiyat oranınızı seçme seçeneği sunar. Bu fiyat, süreciniz tarafından blok zincirinde tüketilen data ünitesi başına satoshi cinsinden belirlenir (bir Bitcoin’de 100.000.000 satoshi vardır), sats/vByte olarak kısaltılır. Bu oran daha sonra ödeyeceğiniz toplam fiyatı almak için sürecinizin boyutuyla çarpılacaktır.

Sürecinizin çabucak onaylanmasını istiyorsanız, optimum fiyat oranınız değerli ölçüde değişebilir. Beklemekte sakınca yoksa, 2 sats/vByte harcamak çoklukla sürecinizi bir gün yahut bir hafta içinde onaylamanıza imkan tanır.

Süreç fiyatları, kullanıcının sürecin onaylanmasını istediği suratı da yansıtır. Bir kullanıcı bir süreç başlattığında, mempool’a sarfiyat (henüz blok zincirine konmamış ve süreksiz bellekte saklanan işlemler).

Doğrulama üzerine, bloğa dahil edilir. Madenciler, hangi süreçlerin doğrulanacağını ve bloğa dahil edileceğini seçer. Onaylanmayı bekleyen bir süreç birikimi olduğunda, madencilerin evvel daha yüksek fiyat oranlarına sahip süreçleri gerçekleştirmeleri için bir teşvik yaratır. Birden fazla madenci, yüksek fiyat / bayt oranlarına sahip süreçleri maksatlar. Ağ süreçleri azalmaya başladığında süreç fiyatları düşecektir.

Alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan Bitcoin borsaları, fiyatlarını iki formda hesaplar: ya süreç başına sabit bir fiyat ya da evvelki 30 gündeki toplam süreç hacminin yüzdesi. Borsalar, her iki durumda da süreç gören toplam dolar hacmine bağlı olarak kademeli bir fiyat yapısı kullanır.

Fiyat düzenlemeleri, tüccarları sık sık ticaret yapmaya teşvik etmek için tasarlanmıştır. Sonuç olarak, yüksek pahalı ve yüksek frekanslı süreçlerin maliyetleri buna bağlı olarak azalır. Küçük, seyrek süreçler için fiyatlar ekseriyetle daha yüksektir.

Bir Bitcoin süreci ne kadar sürer?

Bir BTC sürecinin yahut Bitcoin süreç durumunun ortalama onay müddeti, toplam ağ aktifliği, hash oranı ve süreç fiyatları üzere faktörlerden etkilenir.

Bitcoin ağındaki bir BTC ödemesinin ortalama onay mühleti yaklaşık 10 dakikadır. Bitcoin süreç mühleti ise büyük ölçüde değişebilir. Bitcoin ağı çok yüklenmişse, mempool’da birikmiş süreçler olacaktır. Süreçlerin daha süratli gerçekleşmesi için kullanıcıların daha yüksek süreç fiyatları ödemesi gerekecekti. Bu, ortalama Bitcoin süreç fiyatının 58 $ olduğu 2021 yılının Nisan ayında oldu .

Bununla birlikte, Bitcoin’in ortalama süreç maliyeti Kasım 2021’de %57,97 düşerek 4,40 dolardan 1,80 dolara düştü. Bu düşüşe birkaç şey katkıda bulunmuş olabilir. Bir argüman, süreçlerin blok zincirinin dışında gerçekleşmesine müsaade veren Bitcoin Lightning Network’ün süratli büyümesinin bir katalizör misyonu görmesidir.

Masraflardaki düşüş, Bitcoin madencilerinin süreçlere olan ilgilerini kaybetmeleri ve daha az kuşkucu olmaları ile kontaklı olabilir. Sonuç olarak, bir Bitcoin sürecini doğrulamanın ne kadar sıkıntı olduğunu ölçen madencilik zorluğu azalır.

Onaylanmadan evvel bekleyen tüm süreçlerin toplanması olan mempool’un tıkanıklığının giderilmesi, süreç maliyetini düşürmenin bir diğer mümkün nedenidir. Bitcoin ağına bir süreç gönderdiğinizde, onaylanana kadar mempool’da kalır. Her BTC bloğunun boyutu 1MB ile hudutlu olduğundan, büyük bir mempool madencileri daha karlı süreçlere öncelik vermeye teşvik edebilir.

Bitcoin süreç müddeti nasıl denetim edilir?

Blockchain.com ve Statista , bir BTC sürecini yahut transferini tamamlamak için gereken ortalama süreyi varsayım etmek için iki eksiksiz kaynaktır.

Ayrıyeten, daha evvel tartışıldığı üzere, ekseriyetle satoshi cinsinden tabir edilen, dahil etmeniz gereken süreç fiyatları hakkında da tavsiye alabilirsiniz. Düşük fiyatlı bir Bitcoin süreci gönderirseniz, Bitcoin madencilerini rahatsız etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve ödemeniz uzun bir onaylanmamış süreçler listesine girebilir. Bununla birlikte, çok endişelenmemelisiniz zira Bitcoin ağı büyük bir sakinlik yaşarsa ve madencilerin yapacak öbür bir şeyi yoksa işlenecektir.

Bitcoin süreçleri nasıl hızlandırılır?

Çizginin ötesine geçmek için süreç fiyatınızı artırmanın yanı sıra, Bitcoin sürecinizi hızlandırmak için öbür bir strateji, ağır olmayan saatlerde göndermektir. Blockchain.com gezginindeki mempool boyut tablosu, onaylanmamış süreçlerin sayısının en düşük olduğu vakti gösterir.

BTC Nitro, onaylar için gereken süreyi azaltarak BTC süreçlerini hızlandırmanıza yardımcı olan bir Bitcoin süreç hızlandırıcısıdır . BTC Nitro, sürecinizi dünya çapındaki birkaç Bitcoin “düğüm” üzerinden yine yayınlayacak, yine sıraya alacak ve madencilere işlemeye hazır olduğunu hatırlatacaktır. Premium tahlili, ağ ortakları tarafından çıkarılan bir sonraki bloğa anında dahil ederek bu adımı ortadan kaldırır.

Üsttekilere ek olarak BitAccelerate , onaylanmamış süreçlerde daha süratli onay almanızı sağlayan fiyatsız bir Bitcoin süreç hızlandırıcısıdır. Bitcoin süreç kimliğini (TXID) girin ve “Hızlandır”ı seçin. Süreç, hizmetlerini kullanarak on Bitcoin düğümü aracılığıyla iletilecektir.

Birçok kullanıcı Bitcoin kullandığında, blok boyutu hududuna yaklaşır ve bu da kalabalık bir Bitcoin ağıyla sonuçlanır. Sonuç olarak, Bitcoin süreç onayı alınırken makul süreçler ertelenir. Bu Bitcoin kullanıcıları, süreci hızlandırmak için daha yüksek madenci fiyatları ödemeli ve/veya SegWit süreçlerini kullanmalıdır.

Bekleyen Bitcoin sürecinizle ilgilenmenin bir alternatifi var. “Sıkışmış” süreciniz onaylanana kadar her altı saatte bir tekrar gönderin. Bitcoin süreçlerini, yani sürecinizin BitAccelerate hizmetini kullanarak nizamlı olarak onaylanıp onaylanmadığını doğrulayabilir yahut takip edebilirsiniz. Onaylanırsa yahut tekrar yayınlanması gerekiyorsa sistem sizi bilgilendirecektir.

Onaylanmamış Bitcoin süreçlerini nasıl düzeltirim yahut kurtarırım?

Onaylanmamış bir Bitcoin süreci iki halde düzeltilebilir: ” fiyatla değiştirme yahut RBF protokolü” yahut “daha yüksek fiyatlı çift harcama işlemi” kullanılarak.

Bir Bitcoin süreci onaylandıktan sonra geri alınamaz. Lakin, onaylanmamış Bitcoin süreçlerini iptal edebilir misiniz? Evet, blok zinciri bir Bitcoin sürecini 24 saat içinde onaylamazsa, onaylanmamış BTC süreçleri iptal edilebilir. En az üç madenci, madencilik süreci aracılığıyla her süreci onaylamayana kadar onaylanmamış olarak kabul edilir. Bu müddet içerisinde onay almazsanız sürecinizi iptal edebilirsiniz.

RBF Protokolünü kullanarak bir Bitcoin sürecini tüm ağa ikinci kere yayınlayabilirsiniz, lakin daha yüksek bir fiyat karşılığında. Sonuç olarak madenciler, evvelki süreci iptal ederek ve yeni bir süreç başlatarak süreci daha süratli seçebilirler.

Bitcoin cüzdanınız ise RBF Protokolünü desteklemiyor olabilir. Sonuç olarak, evvel bunun cüzdanınızın yapmanıza müsaade vereceği bir şey olup olmadığını denetim edin. Bitcoin gönderirken, gerektiğinde kullanabilmeniz için bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Cüzdanınız RBF Protokolünü desteklemiyorsa, bunun yerine çift harcama seçeneğini kullanın; yani, benzeri fiyatta yeni bir süreç oluşturun. Bu, Bitcoin sürecinizi ikinci defa, bu sefer daha yüksek bir fiyatla göndermeniz gerekeceği manasına gelir. Madenciler birçok durumda yeni süreci kabul edecek ve eskisini iade edecektir.

Bir Ethereum adresine Bitcoin gönderirseniz ne olur?

Teknik olarak, bir Bitcoin cüzdanından bir Ethereum cüzdanına BTC yahut Ether (ETH) gönderemezsiniz. Birçok cüzdan, Bitcoin’i bir Ethereum cüzdanına yahut ETH’yi direkt bir Bitcoin cüzdanına göndermeye çalışırsanız sizi uyarır.

Ethereum cüzdanlarına iletilen Bitcoin sıklıkla kaybolur ve kurtarılamaz. BTC, ETH yahut öteki bir kripto para göndermeden evvel amaç adresin hakikat olduğundan emin olun. Aksi takdirde, tüm paranızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Lakin, Bitcoin’i bir Litecoin ( LTC ) cüzdanına gönderirken olduğu üzere olağandışı durumlarda ödeme doğrulanabilir . Bu iki madeni paranın cüzdan adresleri sıklıkla “3” ile başlar. Bu durumda cüzdanınız bunu legal bir ödeme olarak kabul edebilir. Fakat, yanlış adres nedeniyle ödemeler kaybedilir.