Yeni datalar, Bitcoin yırtıcı fiyat dalgalanmaları yaşamaya devam ederken, kurumsal yatırımcıların Bitcoin süreçlerindeki kıymetli rolünü vurguladı.

IntoTheBlock tarafından sağlanan bilgilere nazaran, şu anda kurumlar 100.000 doların üzerinde bedele sahip süreçlerden kaynaklanan tüm Bitcoin hacminin %99’undan fazlasını oluşturuyor.

Bitcoin süreç hacimleri ile ilgili dikkat çeken gelişme!

Tüm Bitcoin hacminin %99’undan fazlası, kurumlar tarafından sağlanan 100.000 doların üzerindeki süreçlerden geliyor. Bu raporun, kriptoya olan kurumsal ilginin, büyük süreçlerin hissesinin hiçbir vakit %90’ın altına düşmediği 2020’nin üçüncü çeyreğinden itibaren hızlandığını belirtiyor.

Bilhassa 2020’nin 3. çeyreğinden itibaren PayPal ve Tesla üzere kurumlar Bitcoin’e girişti ve 2021’de tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine ulaştı. Diğer yerlerde MicroStrategy ve Tesla üzere şirketler milyarlarca dolar yatırım ile Bitcoin’deki bilançolara öncülük ediyor.

Bitcoin’e olan kurumsal ilgi, fiyatı yükseltti, lakin rapor şu anda durumun bu türlü olmadığını kabul ediyor. Kripto dalı pay senedi piyasasıyla giderek daha fazla bağıntılı hale geldiğinden, Bitcoin yüksek oynaklık yaşadı.

Şu anda borsa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde jeopolitik tansiyonlarla hızlanan yüksek enflasyon ortamının tesirlerini yaşıyor.

Şu anda Bitcoin fiyatını etkilemeyen kurumlara karşın IntoTheBlock, zincir üzerindeki bilgilerde değerli bir değişiklik olduğunu gösteriyor. Örneğin, rastgele bir bakiyeye sahip Bitcoin adreslerinin sayısı yaklaşık 40 milyona ulaştı.

Büyüme potansiyeli kurumları Bitcoin’e yönlendiriyor

Bilhassa, Bitcoin’in üst taraflı bir büyüme sıralaması potansiyeline sahip kurumlara hitap etmesinin gerisinde birkaç faktör var.

Finans tahlilleri ile bilinen Finbold’un evvelki raporuna nazaran, Bitcoin yılı olumsuz bir notla açmasına karşın, varlık 13 Şubat 2022 itibariyle ortalama %12,24 yatırım getirisi (ROI) ile birinci altı teknoloji payından daha yeterli performans gösterdi.

Ek olarak, birçok iktisat son aylarda sıfıra yakın bir faiz oranı ortamına sahip oldu ve Bitcoin ve öbür kripto para üniteleri kurumlar için ülkü bir alternatif olarak kaldı.

2022 yılının başında bu vakte dek kriptoya giriş yapacak büyük profilli şirketlerden kimilerine, bir kripto fonu için 560 dolar toplayan Bain Capital ve yeniden bir kripto fonu için 1 milyar dolar toplayan Pantera Capital’i örnek gösterebiliriz.