Rusya-Ukrayna hududunda tansiyon tırmanırken, Ukraynalı gönüllüler ve bilgisayar korsanlığı kümeleri, ülkenin ordusunu desteklemek için Bitcoin’i ( BTC ) kitle fonlaması yaparak çaba ediyor. Yapılan Bitcoin bağışları, Ukrayna ordusunu askeri teçhizat, tıbbi materyal ve insansız hava araçlarıyla donatmak da dahil olmak üzere çok sayıda gaye için kullanıldı!

Bitcoin bağışları, Ukrayna’ya akmaya devam ediyor! İşte detaylar!

Elliptic’in 8 Şubat 2022’de yayınlanan raporuna nazaran, Ukrayna’daki STK’lara ve istekli kümelerine toplamda birkaç yüz bin dolarlık bağış yapıldı. Yapılan bağışlarda ise, 2021’e kıyasla %900’ün üzerinde bir artış görüldü.

Aktivistler, bağışlanan kripto paraların, Rus paralı askerlerini yahut casuslarını tanımlamak için kullanılacak bir yüz tanıma uygulamasının geliştirilmesini finanse etmenin yanı sıra, Ukrayna ordusunu askeri teçhizat, tıbbi gereç ve insansız hava araçlarıyla donatmak da dahil olmak üzere çok sayıda hedef için kullanıldığı argüman edildi.

Sınırsız ve anonim

Yıllardır istekli kümeler (Come Back Alive, Cyber ​​Alliance, Myrotvotrets Center) sonlu Ukrayna ordusuna iş gücü ve kaynaklar sundu. Bağışların birden fazla hala banka havaleleri yahut çevrimiçi ödeme hizmetleri tarafından alınıyor olsa da, Bitcoin üzere kripto para üniteleri, Ukrayna’ya yapılan ödemeleri engelleyebilecek finansal kurumlar tarafından gözlemlenmekten kaçınmalarına müsaade verdiği için giderek daha tanınan hale geldi.

Elliptic’in baş bilim adamı Tom Robinson, yapmış olduğu açıklamada; “Kripto para ünitesi bilhassa memleketler arası bağış toplama için uygundur, zira ulusal hudutlara hürmet göstermez ve sansüre dirençlidir. Örneğin yaptırımlara cevap olarak süreçleri engelleyebilecek merkezi bir otorite yoktur.” tabirlerine yer verdi.