Rusya Ukrayna gerginliği bir müddettir devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ataklarından sonra bir çok yer yaptırımlar uygulamaya başladı. Twitter, Facebook, TikTok, Microsoft hatta Reddit bile Rusya’ya yönelik yaptırımlarıyla gündeme geldi. Yaşananların akabinde Ukrayna Binance’den Rusya’ya yönelik süreçleri kapatmasını talep etmişti. Binance ise bu talebe olumlu karşılık vermedi, böylelikle birinci kripto savaşı başladı diyebiliriz.

Birinci kripto savaşı başladı! Binance’den tartışılan karar

Binance’in kurucusu ve yöneticisi Changpeng Zhao, BBC’ye “Pek çok Rus savaşı desteklemiyor” sözü kullandı. Rusya’da Binance üzerinden yapılacak olan kripto para süreçlerini durdurmanın kripto paraların tabiatına uymadığını da lisana getirdi.

Tüm bunların akabinde Financial Times’dan dikkat cazibeli bir rapor geldi. İşgalin başından bu yana Rus rublesi ile Bitcoin ve gibisi kripto para ünitesi alım-satımı iki kat artarak günlük 60 milyon dolara ulaştı. Telegraph gazetesi, Bitcoin için “Putin’in yaptırımları boşa çıkarmak için kullanacağı üstün silahı” tabirlerini kullandı.

Ukrayna savaşının “ilk kripto savaşı” olarak isimlendirilmesi kelam konusu. İşgalin başlamasının akabinde Bitcoin’in pahası yüzde 13 artmış durumda. Rus oligarklarına maksat olmamak için kripto para kullanılıyor.

Binance CEO’su “Biz hiçbir halka karşı değiliz. Rus siyasetçiler ile sıradan Rus vatandaşlarını birebir formda değerlendiremeyiz. Pek çok Rus savaşa karşı çıkıyor. Biz sanayiyi denetim etmiyoruz. Ben kendi yaptırım listemi yayınlarsam, siz kendi yaptırım listenizi yayınlarsanız ne olur? Kimse bunu umursamaz. Yalnızca kullanıcıların daha küçük platformlara yönelmesine yol açarsınız.” dedi.