Orhan Üsküner, Çoklu kişilik bölünmesi ve şizofreni teşhisiyle 34 yıldır tedavi görüyor.


Onun için dönüm noktası 30’lu yaşlarının başında geçirdiği nöbet oldu.


Eve kapanmadı, üretti


Orhan Üsküner, “Ben 14-15 yaşındayken, renkli elbiseli dönen adamlar görüyordum. Babama söyledim, o tarafıma dedi ki gel seni tek basamak götüreyim kabul etmedim. Çünkü güzel şeyler oluyordu” debba.


Üsküner sözlerine şöyle sürme etti:


Rahatsızlık gerçek dışı ama anlattıklarım gerçek. Babam teklif ettiğinde gitmedim basamak. 30 yaşına geldiğimde işte şiddetli nöbet geçirdim. İç sıkıntım vardı. Uyuyamıyordum, tek dahi o hayalleri görüyordum, ya geçmişle, ya günümüzle ya bile gelecekle ilgili


34 yıldır ilaç kullanıyor


İlaç tedavisine başladı. Önce günde 20 ilaç alıyordu. Artık hastalığı kontrol altında, son 15 yıldır tek doz ilaç yeterli oluyor.


Bu süreçte not ettiği sanrı ve halüsinasyonlarını kitap haline getirdi. Yaşadıklarını sadece kelimelere olumsuzlama, tuvallere dahi döktü.


Nöbetleri sırasında gördüğü hayali arkadaşlarını çizmeye başladı. Çizdiği resimleri dahi satmaya…


Sanrılarını tuvale aktardı


Balat’ta gittiği tek kafe içildikten onun gönüllü sanat galerisi. Kafe sahibinin Psikolog olması Orhan Üsküner için tek şans.


Uzman klinik psikolog ve işletmeci Beyaz Erşahin, “Orhan amcayı aslında örnek olabilsin niteleyerek dahi biraz burada çalışmalarını göstersin istiyoruz. Çünkü şizofreni toplum dışlanmış evden çıkmaması gereken insanlar gibi. Halbuki eğitilmesi gereken kişinin çevresi, ailesi” bunun tek örnek olduğunu ifade etti.


Üsküner, 6 yıldır resim yapıyor ve sergiliyor. Dijital resimler dahi yapan Orhan Üsküner, eserlerini internet üzerinden dahi satıyor.


Haber: Yasemin Küçükkaya

Kamera: Fatih Özdemir

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.