Geleceğin kriptoları olarak düşünülen NFT’lerin popülaritesi her geçen gün artıyor. Lakin birçok kişi, bir NFT’nin pahasını nasıl değerlendireceğini bilmiyor. Bu nedenle NFT alışverişlerinde dehşet paralar avlanıyor. Pekala bir NFT’nin pahasını nasıl kıymetlendirilir? Gelin yazımızın devamından daima birlikte inceleyelim.

Değerleme matrisini manaya

Bir NFT değerlemesinin nasıl değerlendirileceğine dair bir kural kitabı yoktur. Özel şirketleri yahut pay senetleri üzere klâsik yatırım araçlarını pahalandırmak için kullandığınız ölçütler, NFT’ler için geçerli değildir. Çoklukla, son alıcı tarafından yapılan ödeme, kıymetin bir göstergesidir. Fakat NFT’ler için, bir sonraki alıcının iddialarına bağlı olarak ne ödeyebileceğini varsayım etmek zordur.

Birçok alıcı, NFT’lerin kıymetini mantıklı bir formda tespit etme ve fiyat tekliflerini varsayımlara dayandırma maharetinden mahrumdur. Satıcılar için de, ellerinde bulunan tokenlar karşılığında ne alacaklarını belirlemek sıkıntı. Vakitle , NFT’lerin pahası, hem alıcıların hem de satıcıların rastgele bir denetimden mahrum olabileceği bir algı tarafından yönlendirilir.

Bir örnek mevzuyu daha da uygun hale getirebilir. Bir sanat yapıtı NFT’si muhakkak bir mühlet için büyük talep görebilir, muhtemel alıcılar bunun ender olduğunu varsayar ve yakın gelecekte bedel elde etmeyi bekler. Sonra apansızın dijital imgenin İnternette fiyatsız olduğunu ve NFT için alıcı kalmayabileceğini keşfedebilirler.

NFT’lerin pahasını belirleyen faktörler

Azlık: Bir NFT’ye olan talep, algılanan kıtlık ile hakikat orantılıdır, fakat bir NFT’nin ne kadar ender olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Ünlü illüstratörlerin eşsiz sanat yapıtları, birinci sınıf ünlüler tarafından basılan jetonlar üzere az NFT’lere güzel örnekler verebilir. Birtakım az oyun öğeleri de bu kategoriyi muvaffakiyetle çağırabilir. Azlık faktörü, bu NFT’lere bol ölçüde içsel kıymet getirir.

Değişmez bir sahiplik delili, NFT’nin sahibine bir ayrım ve daha sonra paha duygusu verir. Everyday’s The First 5000 Days by Beeple ve Jack Dorsey’in birinci NFT’si, enderlik ögesine sahip NFT’lerin esas örnekleridir.

Fayda: NFT projelerinin nasıl değerlendirileceğini bulmak için, yardımcı bir anahtar parametre olarak ortaya çıkar. Paha taşımak için, bir NFT’nin gerçek bir uygulamada bir yardımcı programa sahip olması gerekir. Örneğin, NFT’ler gayrimenkul, pahalı metal ve hatta menkul değerleri tokenleştirmek için kullanılabilir; sanal arazi yahut oyun varlıklarını ve daha birçok formda temsil etmek. NFT dünyası şimdi başlangıç ​​aşamasındadır ve olgunlaştıkça yeni yenilikçi kullanım örneklerinin ortaya çıkacağı mutlaktır.

Darphaneden çabucak sonra, bir NFT, kendine has özelliklerinden paha alır. Vakitle, kıymet, temel alınan projenin yararına ve topluluk gücüne bağlı olarak tahakkuk eder. Projedeki sanal arazi parsellerine atıfta bulunan Decentraland NFT’leri, bu cins belirteçlerin kusursuz bir örneğidir.

Somutluk: Gerçek dünya objeleri ile bağlantılı NFT’ler bir somutluk ögesi çizer. Blok zincirlerinde mülkiyet değişmezliği ile birlikte, somutlukta anında bir paha yaratır. NFT’ler, mülkiyet haklarının altını çizmek ve dolandırıcılık faaliyetlerini ortadan kaldırmak için aktif bir halde kullanılabilir. NFT’lerin dahil oldukları projelerde pratik kullanımı, bedelleri üzerinde bir tesire sahiptir.

Maddi bedeli olan NFT’ler, kısa vadeli ve uzun vadeli ticaret için harika ahenk sağlar. Biletler üzere kimi NFT’lerin son kullanma tarihleri ​​olabilirken, gayrimenkulü temsil edenler üzere başkaları vakit içinde daha fazla bedel üretebilir.

Birlikte çalışabilirlik: NFT paha önermesindeki değerli bir faktör , birlikte çalışabilirlik, yani belirteçleri farklı uygulamalarda kullanma yeteneğidir. Örneğin, birebir silah farklı oyunlarda kullanılabiliyorsa, jetonun bedel kazanma mümkünlüğü daha yüksektir. Değişmez tokenlerin farklı blok zincirlerinde nasıl çalıştığı, süreçleri her vakit daha kolay hale getirecektir.

Bununla birlikte, geliştiricilerin belirteçlerin kullanılabileceği geniş bir uygulama ağı oluşturması gerektiğinden, birlikte çalışabilirliği gerçekleştirmek zordur. Bir dizi alımlı kullanım örneği , NFT’nin birlikte çalışabilirliğini aşılamaya yardımcı olur . Geliştiricilerin izleyebileceği bir öbür strateji, jetonlarına sahip bireylere yarar sağlamak için öteki projelerle iştirakler geliştirmektir.

Toplumsal ispat: Bir NFT’nin gerisindeki projeyle ilgili toplumsal ispat, NFT’nin pahasını belirleyen belirleyici faktörlerden biridir. Twitter ve Instagram üzere toplumsal medya platformlarında profillerini denetim etmek , kabul edilebilirliklerini ölçmeye yardımcı olabilir. Sayılar düşükse, şimdi kendilerine sağlam bir yer oluşturamadıklarını gösterir.

Sahiplik geçmişi: Bir NFT’yi verenin ve evvelki sahiplerinin kimliği, bedeli üzerinde bir tesire sahiptir. Seçkin bireyler yahut hukuksal şahıslar tarafından oluşturulan jetonlar, yüksek sahiplik geçmişi bedelinden yararlanır. NFT’leri yayınlamak için güçlü marka kıymetine sahip kişi yahut kuruluşlarla birlikte çalışarak NFT paha teklifini geliştirebilirsiniz.

Daha evvel tesirli şahıslar tarafından tutulan NFT’leri yine satmak, çekiş kazanmanın öteki bir yoludur. Pazar yerleri ve satıcılar, kolay bir izleme arayüzü sağlayarak alıcıların NFT’lerin evvelki sahipleri hakkında bilgi bulmasına yardımcı olabilir. NFT ticaretinden konuta düzgün bir ölçü alan yatırımcıların adreslerini vurgulamak, alıcıların kıymetli bilgiler edinmelerine yardımcı olacaktır.

Likidite primi: Yüksek likiditeye sahip NFT’ler de daha yüksek bedel taşır. İkincil piyasalar, ERC yahut BSC standart NFT’lerini sıkıntısız bir biçimde takas etmek için bir alan sağlayarak alıcılara anında erişim sağlar. Yatırımcılar, daha fazla likidite karlarını çarçabuk almalarına yardımcı olduğundan, paralarını yüksek süreç hacmine sahip NFT kategorilerine koymayı tercih ederler. Son derece likit bir NFT, bağlantılı platformun kapalı olması durumunda bile kıymetini muhafazası olasıdır.

Token iktisadı, artan iştiraki vurgular ve akabinde likidite, NFT bedel teklifini üst hakikat itecektir . NFT’leri uzun mühlet boşta kaldıklarında amorti eden ve rekabetçi varlıkları teşvik eden yerleşik bir sistem, sağlam bir pazar oluşturmaya yardımcı olabilir. NFT pazarı büyüdükçe, varlıkların likiditesini desteklemek için sistemler devreye girecek.

Spekülasyon: Spekülasyonun fiyat artışının arkasındaki katalizör haline geldiği vakitler vardır, örneğin, CryptoKitty #18’in fiyatı Aralık 2017’de yalnızca üç gün içinde 9 ETH’den 253 ETH’ye kaydı. değerleme, spekülasyon insanlara doğal gelir ve pratik olarak ortadan kaldırılamaz.

Klâsik finansal sistemde bile türevler üzere araçlar spekülasyona dayalıdır. Bu ışıkta, spekülasyonun NFT ekosisteminin kıymetsiz olmayan bir bileşeni haline gelmesi sürpriz değil. NFT öğelerinin fiyat performans çizelgeleri, projelerin altında yatan varlıklardaki değişiklikler ve hatta direkt denetiminiz dışındaki olaylar bile spekülasyonları körükleyebilir ve NFT’lerin fiyatlarını yönlendirebilir.

NFT ekosisteminde daima değişim: NFT’ler, daima evrim geçiren yeni oluşan bir ekosistemdir. NFT’lerin pahasını etkileyen çeşitli faktörler süratle gelişiyor ve doğruluğu artırmak için hepsini hesaba katmanız gerekiyor. Ayrıyeten, tartışmanın içsel paha hakkında olduğunu argüman edebilirsiniz, lakin paha genel olarak öznel bir kavramdır. Bu senaryoda, gelecekteki NFT bedelini nasıl belirlediğinizi çözmek daha da zorlaşıyor.

NFT’ler sonsuz imkanlara sahip bir varlık sınıfı olduğundan, çok yönlülüklerinin istikrarlı bir biçimde artacağını ve çeşitli alt kategorilerde yararlı fırsatların bulunacağını itimatla varsayabiliriz. NFT’lerin kullanım olaylarının sayısı büyük bir süratle artmaktadır. Artık NFT’ler, oy haklarını sağlamak için bilet dağıtımı üzere uygulamalarda kullanılabilir.

Bir NFT paha kestirimcisi keşfederken, parıldayan her şeyin elmas olmadığına dikkat etmeniz kafidir. Bu yüzden sabırlı olun ve bir karara varırken bir dizi faktörü hesaba katın. OpenSea üzere her şey dahil platformlardan Real Nifty üzere nişlere kadar her türlü NFT pazarının ortaya çıktığı bir vakitte, durum tespiti yapmak ve şuurlu bir karar vermek bilhassa kıymetli hale geliyor.