Avustralya hükümeti, kripto para kesimini düzenlemeyi planlayan birçok ülke üzere, dijital para ünitelerini de amaç alacak değerli bir ödeme sistemi ıslahatı revizyonu planlarını açıkladı.

Bir kripto para atılımı de Avustralya’dan geldi!

News Australia’nın bildirdiğine nazaran, planlanan düzenlemeler temel olarak kripto vergilendirmesi, yatırımcı muhafazası ve dijital bankaların ve borsaların düzenlenmesine odaklanacak.

Ülkenin Finansal Hizmetler Bakanı Jane Hume’a nazaran hükümet, çeşitli varlıkların benimsenmesinin artmasıyla birlikte tüm kripto oyuncularının düzenleyici bir ekosistemde hareket etmesini sağlamayı hedefliyor. Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg husus ile yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi;

“Hükümet, kripto paranızı bir tabloyu yahut bir şirketteki hisseyi garanti edebileceğinden daha fazla garanti edemez ve etmemelidir. Lakin Avustralya borsalarının, emanetçilerinin ve komitecilerinin daha yeterli, daha inançlı ve daha inançlı bir düzenleyici çerçeve içinde çalışmasını sağlayabiliriz” dedi.

Avustralya’nın kriptoyu düzenleme niyeti, Maliye Bakanı Josh Frydenberg’in devletin yeni kanunları duyurmayı planladığını ima etmesinin akabinde 2021’de ortaya çıktı.

Planlanan düzenlemelere uygun olarak hükümet, ödeme dalında ıslahat yapmayı amaçlayan üç kritik belgeyi açıklayacak. Bir doküman, nezaretin yanı sıra dijital varlıkların lisanslanmasıyla ilgili kıymetli oyunculardan görüş toplamayı amaçlıyor.

Bilhassa, Hazine’nin tavsiyelerinden biri, kripto borsalarını Avustralyalı yatırımcıların varlıklarını içeride tutmaya zorlamaktı.

Ayrıyeten evrak, kripto bölümüyle ilgili referans kurallarını içerecek iki soruşturmanın sonucunu da ortaya çıkaracak. Soruşturma Avustralya’nın rekabet ve finans kurumları tarafından yürütülüyor.