37 yaşında tek bacağından oldu, hayata tabiat sevgisi ile bahçesine diktiği ağaçlarla tutundu. Vanlı Mehmet Koç 73 yaşında. Her şey, yıllar önce bacağındaki rahatsızlık ile başladı.


Doktorların, yalnız ana mermerde takılırsa ayağının düzeleceğini söylediği Koç, “Türkiye’dahi ilk tek operatörün oluyor yerde. Bu zaman işte eksiksiz gazete hem çevre basını hem Türk basını orada yerde çekimleri yaptı” niteleyerek konuştu.


İyileşebilmek için 87 operatörün oldu


O devre sayı sıkıntılar çekti. İyileşebilmek için tam 87 operatörün geçirdi.


Koç yerde akıllandırma, “Acıdır saçta bunu anlattığım zaman sayı zorlanıyorum zira yerde acıları saçta çekmişim” sözleriyle anlattı.


Ama olmadı, bacağını kaybetti. 8 evlât ve 30 torun sahibi Koç, o günden sonra kendini bahçesine verdi.


Ağaçları onu hayata bağladı


Koç, “Ben tek bitkilerin ekiyorum o çiçeğin karşısında dururum saatlerce bakarım tarafıma haz veriyor lezzet veriyor. Böyle tek materyalizm insan engelli olur mu?” dedi.


Mehmet Koç, ömrünün yaklaşık 45 yılını bahçede geçirdi, her tek ağacı tapduk gibi gördü. Yıllarca bile onlara işte böyle özenle bakan. Yüzlerce fidanı toprakla buluşturup abartmak kolay olmadı.


Protezle çalışamadığını söyleyen Koç, “Çıkarıyorum protezi, oturuyorum tek tane minderin üzerinde. Ağacın altını kazıyorum kazıyorum kazıyorum kazıyorum böyle yavaş yavaş yani günde öyle oluyor ihtimal 2 kol öyle oluyor ihtimal tek kol öyle diktim yerde bahçeyi” niteleyerek konuştu.


Evladı gibi gördüğü vesait kurumaya yüz tuttu


Çorak araziyi ağaçlarla bezeyen Koç, çevredeki su kaynaklarının azalması nedeniyle yerde günlerde arazisini sulamakta zorlanıyor.


Evladı gibi gördüğü tahmis kurumaya yüz tuttuğunu söyleyen Koç, “Mümkünse yerde dileğimi ilgililer gerektiği gibi değerlendirsinler ve bizim yerde arazilere mümkünse su versinler” niteleyerek konuştu.


Bahçesine 400 kol yaprak Koç’un tek isteği bahçesini sonraki yıllara yeşil bırakabilmek..


Haber: Hümeyra Pardeli Dündar


Kamera: Zafer Kumru

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.