Rusya’ya karşı artan mali yaptırımların ortasında, kripto para borsaları Binance ve Kraken, ülkedeki kullanıcıların hesaplarının dondurulmasını yasakladı.

Binance, Rus hükümetinin Ukrayna’yı işgali nedeniyle kınama almasına karşın, kullanıcılar üzerinde tek taraflı bir dondurma başlatmayacak.

Binance ve Kraken, Rus kripto kullanıcılarının hesaplarının bloke edilmesini reddetti!

Reuters’in bildirdiğine nazaran Binance, Rus hükümetinin Ukrayna’yı işgali nedeniyle kınama almasına karşın, kullanıcılar üzerinde tek taraflı bir dondurma başlatmayacağını belirtiyor.

Binance tarafından yapılan açıklamada ”Milyonlarca günahsız kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağız. Borsa temsilcisi Reuters’e verdiği demeçte, kriptonun dünya genelindeki beşerler için daha fazla finansal özgürlük sağlaması gerekiyordu” sözlerine yer verildi.

Binance’in kararı, Ukraynalı yetkililerin işgalin akabinde ülkeye artan baskının bir modülü olarak kripto borsalarını Rus kullanıcıları üzerinde baskı kurmaya çağırmasının akabinde geldi.

Öteki yandan Kraken, hareketin fakat yasal yollarla gerçekleştirilebileceğini belirtti. Fakat borsa CEO’su Jesse Powell’a nazaran, Rus kullanıcılar mümkün bir donmaya karşı hazırlıklı olmalı.

Kraken CEO’su Jesse Powell tarafından yapılan açıklamada ise, “Bu talebin mantığını anlıyorum, lakin Ukrayna halkına duyduğum derin hürmete karşın Kraken, yasal bir mecburilik olmaksızın Rus müvekkillerimizin hesaplarını donduramaz. Ruslar bu türlü bir gerekliliğin yakın olabileceğinin farkında olmalı” dedi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, ülkenin kripto topluluğunun, Rus siyasetçilerle irtibatlı hesapların tanımlanmasına yol açan detayları sağlayan bireyleri ödüllendireceğini duyurdu. Borsaların sıradan kullanıcıların yanı sıra siyasetçilerin hesaplarını engellemesi gerektiğini belirtti.