Global çapta öğrencilerin %91’inin eğitim hayatlarını kesintiye uğratan pandemi, eğitim teknolojilerindeki gelişmelerin hızlanmasına yol açtı. Artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik, oyunlaştırma ve yapay zeka üzere kavramlar, eğitim teknolojileri bölümünün en çok odaklandığı alanlar haline geldi. Çocuklara “ikinci lisan olarak İngilizce” (English as a second language | ESL) öğretimine odaklanan eğitim teknolojileri şirketi Novakid CEO’su Max Azarov, “Üst seviye şahsileştirme imkanı sunan, daha kalıcı öğrenmeye aracı olan ve eğitim maliyetlerini düşürme potansiyeli taşıyan sanal kainatlar, ESL dalında de yeniliğin anahtarı oluyor. Novakid olarak geliştirdiğimiz oyunla, öyküyle iç içe geçmiş sürükleyici ders tecrübelerinin çocuklarda daha tesirli sonuçları olduğuna tanıklık ediyoruz” sözlerini kullandı.

2021 eğitim teknolojileri için dönüm noktası oldu

Eğitim dalında dünya çapında araştırmalar yapan HolonIQ, pandemiden evvel 183 milyar dolar seviyesinde seyreden eğitim teknolojileri harcamalarının 2025’te 404 milyar doları aşacağını iddia ediyor. Eğitim teknolojilerindeki dönüşümün sanal ortamda yaratılan kıssa ve oyun tabanlı tecrübelere gerçek kayacağını vurgulayan Max Azarov, “Metaverse kavramıyla sanal kainatların gündem olduğu bir periyotta, tüm duyuları faal olarak kullanma ve deneyimleyerek öğrenme imkanı sunan artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) üzere teknolojilerin eğitimi de dönüştüreceğine inanıyoruz. Novakid olarak 2021’de İngilizce derslerinin her bir öğrencimiz için ilgi cazibeli ve şahsî olması için oyunlaştırma ve VR teknolojisiyle hibrit öğrenme tecrübeleri tasarladık. 4-12 yaş ortasındaki çocuklara öykü tabanlı bir öğrenme ortamı sunan ve animasyonlu çizgi roman kıssalar, kıssa irtibatlı ferdi İngilizce dersleri, küçük oyunlar ve aktiviteler içeren Novakid Game World’ü ve birinci sanal oyun kainatı Magic Academy’yi hayata geçirdik. Kazandığımız memleketler arası başarılarla ve velilerimizin bize duyduğu inançla eğitim teknolojilerinin gittiği istikamete emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Avrupa’da çocuklar için bir numaralı çevrimiçi İngilizce okulu seçildi

Max Azarov; 2021’de yeni pazarlara açıldıklarına ve mevcut pazarlardaki pozisyonlarını güçlendirdiklerine dikkat çekerek milletlerarası muvaffakiyetleri “2021 Novakid için, tüm bu rekorların yanı sıra milletlerarası muvaffakiyetlerin da yılı oldu. Danışmanlık şirketi J’son & Partners’ın 2021’de ‘Avrupa’da çocuklar için bir numaralı çevrimiçi İngilizce okulu’ seçtiği Novakid, HolonIQ tarafından da ‘Avrupa’nın En Çok Gelecek Vadeden 100 Startup’ı’ listesine dahil edildi. Arka arda ikinci defa dijital öğrenme alanındaki başkan şirketlerin yer aldığı yıllık GSV EdTech 150 listesine seçilen Novakid, The Org tarafından hazırlanan ‘Gelişen Eğitim Teknolojisi Şirketleri’ ortasında da birinci 50’de yer aldı” kelamlarıyla sıraladı.

2020’deki ders sayısını ikiye katladı

Novakid’in 49 ülkede 70 bin öğrenci tarafından etkin kullanıldığını hatırlatan Novakid CEO’su Max Azarov, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “Beşinci yılımızda yeni kurumsal kimliğimizle Türkiye’de %106 büyüdük ve 7 binden fazla faal kullanıcıya ulaştık. Novakid eğitmenleri faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda toplam 2,5 milyona yakın ders vererek 2020 sayılarını ikiye katladı. Pazarda bir birincisi gerçekleştirerek açtığımız Novakid Game World ve Magic Academy’ye şimdiden 82.500’ü aşkın öğrenci katıldı. Yıl boyunca kullanıcı kitlesi her ay %15 büyüyen platformda günlük 5 bin saatten fazla ders işlendi. İtalya, Fransa ve İsrail başta olmak üzere büyüdüğümüz Avrupa ülkelerinin yanı sıra müşteri tabanımızın %12’si Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesi’nde, %8’i Asya-Pasifik’te konumlanıyor. Bu yıl için önceliğimiz, eğitim içeriklerimizi geliştirmek ve konuşarak yazdırma (speech-to-text), his tanıma üzere teknolojilerle öğrenci performanslarına ait daha düzgün değerlendirmeler yapabilmek olacak.”