100 bilim insanından oluşan bir takım, şimdiye kadarki en eksiksiz insan genomunu muvaffakiyetle sıraladı. İnsan Genomu Projesi, 2003 yılındandan beri devam ediyor. Lakin o sırada mevcut olan teknikler, kalan süreçleri devam ettirilemez noktada bırakmıştı. Eksiklikler nedeniyle 200 milyon DNA uzun müddet bir sır olarak kaldı.

Science’da yayınlanan bir makalede, artık bilim insanlarının harikaya yakınlaştıklarının duyurdu. Bilim insanları Twitter’da Y kromozomu için hakikat montajı bulduklarını ve en son sonuçları içeren öbür bir makale yayınlayacaklarını açıkladılar.

Bilim insanları eksiksiz DNA genomunu yapmayı başardı!

Washington Üniversitesi’nden araştırma önderi Evan Eichler, DNA dizilemeyi bir yapboz bulmacasını çözmeye benzetti. Bilim adamları DNA’yı küçük kesimlere ayırıp akabinde bunları bir ortaya getirmek için makinelerini kullanıyorlar.

Daha eski araçlar birebir anda sırf küçük DNA kısımlarını sıralayabiliyordu. Lakin daha yeni araçlar, daha uzun DNA segmentlerini sıralayabilir, bu da hakikat sırayı bulmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Süreci daha az karmaşık hale getirmek için grup, başarısız bir hamilelikten kalan bir hücre sınırı kullandı. Bu, takımın iki yerine sırf bir DNA dizisini sıralamak zorunda olduğu manasına geliyor. Daha sonra, Oxford Nanopore isimli bir teknik ile eksiksiz DNA genomu için çalışmalarına devam ettiler. Oxford Nanopore nispeten yüksek bir kusur oranına sahip, fakat bilim insanları bu sefer yüzde 99 doğruluk oranına eriştiklerine inanıyor.