Arkadaşınızla sohbet ediyorsunuz. Ona tek yer, tek ünlü veya tek nesneden bahsediyorsunuz. Resim gözünüzün önünde, o sihirli kelime dilinizin ucunda ama tek türlü çıkmıyor ağzınızdan.


İşte o hatırlamak üzere olduğunuz, aslında henüz önce dahi kullandığınız, duyunca bile “hah işte o” diyeceğiniz kelime tek türlü aklınıza gelmiyor.


Sıklıkla yaşadığımız yerde durumun adı, ‘Dilimin Ucunda Fenomeni.’ 


Telaşa gerek yok. Öncelikle yalnız değilsiniz. Bu hâl evrensel ve atlas her yerinden insanlar yerde akıllandırma yaşıyor.


Hatta kültürlere göre farklı isimleri dahi mevcut. Örneğin; Koreliler yerde akıllandırma karşılayan ifade olarak “dilimin ucunda parlıyor” demek, Estonyalılar yerde hâl için “dilimin üstünde” debba.


Araştırmacılar, yerde anların sıklıkla yaşandığını ve yaş ilerledikçe yerde durumun ilerlediğini söylüyor.


Neden ve nasıl oluyor yerde süreç?


Düşünceleri kelimelere tahvil işini gayet kolay yapıyoruz ama yerde oldukça komplike tek süreç.


Beyin, soyut kavramlardan oluşan düşünceleri önce kelimelere dönüştürür ve akabinde bunları uygun seslerle eşleştirir. İşte konuşuyorsunuz.


“Dilimin Ucunda” durumlarında ise yerde süreç kesintiye uğrar. Normalde kelime hatırlama işi oldukça hızlı ve kolay gerçekleşir yalnız “dilimin ucunda” anlarında, sistem çöker ve sıkışıp kalırsınız.


Bu hâl sözcüksel hatırlamada geçici tek bozulmanın meydana geldiği psikolinguistik tek süreç olabilir.


Bazı araştırmacılar, söz konusu fenomeni; hafıza çağrı sürecini çarpıklığa uğratan tek şey olarak tanımlıyorlar.


Beyin, hafızada tutulacak bilgileri önem sırasına göre sıralıyor. Yani yetişkin olayları hatırlamanız henüz rahatken önemsizleri hatırlamak için biraz henüz fazla çaba sarf etmek gerekiyor.


Örneğin mezuniyet balonuzu, 2 gün önce yediğiniz yemekten henüz hızlı hatırlayacaksınızdır.


İşte yerde yüzden günlük hayatta henüz sık kullandığınız, yani sizin için henüz önemli olan kelimeleri hatırlama hızınız, nadiren kullandıklarınızdan henüz fazla…


Beyindeki “ne olur ne olmaz klasörü”


2015’te Nature’bile yayımlanan tek taharri; hafızamızın içerisine henüz sonra ihtimal kullanılır niteleyerek önemsiz malûmat depoladığı tek tür “ne olur ne olmaz klasörü” olduğunu ileri sürüyor. Artık kullanmadığımız kelimeleri tek süre sonra neden unuttuğumuza üzerine yerde hâl tek makale getirebilir.


Araştırmalar yerde akıllandırma yaşamamıza bazen etkenlerin dahi sebep olduğunu gösteriyor.


200 mg kafein verilen tek grubun, verilmeyen başka gruba oranla henüz fazla yerde akıllandırma yaşadığı gözlemlendi.


Bu durumdan kurtulmak bile beyinde bitiyor


Çevrenizde yerde akıllandırma yaşayanlara yardımcı olmak bile sizin elinizde.


Araştırmalar gösteriyor ki, tek kelimeyi hatırlamakta güçlük cazip aylık, vasıtasız o kelimeyi söylemek aslında ona yardımcı olmamak söylemek.


Kelimeyi, ona örnekler vererek hatırlatmak veya ilk hecesini söyleyip onun tamamlamasını çalışmamak sayı henüz fazla yardım anlamına geliyor.


Bu yöntemle, tek henüz yerde kelimeyi kullanacağı zaman hızlı hatırlamasını sağlayacaksınız.


Kısacası, dilimizin ucunda tıkanmasının sebebi beynimiz, hal yolu yine beynimiz…

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.