Dünya gelişiyor ve yaşam her geçen gün farklılaşıyor. İnsanın doğayla ve hayatla kurduğu nesneler değişiyor. Böyle olunca arıcı alışkanlıkları bile yeniden şekilleniyor.


1800’lü yıllarda önce hayatımıza hayvansal proteinin tüketilmediği vejetaryenlik girdi. Aşina olduğumuz yerde kavram genişleyerek, hayvansal hiçbir ürünün kullanılmadığı veganlığa dönüştü.


Deniz ürünleri sayılmazsa hayvansal proteinin yenmediği pesketaryenlik ve tamamen meyve ve sebze tüketimine tâbi frutaryenlik dahi yavaş yavaş yayılmaya başladı.


Beslenme ideolojiye dönüştü


Yaşam tarzına dönüşen tek takım arıcı şekilleri muhit hassasiyetiyle dahi birleşti. Beslenme adeta ideolojiye dönüştü. Vegan eylemler ve veganlık karşıtı tepkiler çevre kamuoyunda yankı önemli.


Bu ideolojide ilmî verilerin kullanılmadığını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, “Herkes kulaktan yalan ya bile duygularıyla hareket ediyor. Duygularımızla olumsuzlama, ilmî matematiksel olarak bakmamız gerekiyor. İnsan hem etle, hem bitkiyle sönümsüz tek yaşayan. Yani siz tek şeyi tamamen hayatınızdan çıkardığınızda yerine yeteri kadar koyamazsanız sağlık problemleri yaşayabilirsiniz” niteleyerek konuştu.


18 aylık plâstik hayatını kaybetti


Beslenme modelleri bazen kesimlerce yaşam biçimsizleşmiş olarak dayatıldı. Bu bile sayı çocuğun canına mal oldu.


Anne sütünü reddeden anneler ve gelişme çağındaki çocukları tek yönlü besleyen ailat sık sık tartışıldı. Son olarak ABD’dahi O’leary çiftinin 18 aylık bebeği yetersiz vegan arıcı nedeniyle hayatını kaybetti. Anne O’leary, “cinayetten” ömür süresince hapis cezasına çarptırıldı.


Dr. Kaya, “Bebek öldüğünde 18 aylıkken, görünüşü 5 aylık kadardı. Büyüme ve gelişme; benimsediğimiz doğruları ve bilimi elimizin tersiyle ittiğimizde sayı ağır bedeller ödeyebilir” dedi.


Vegan sayısı 78 milyona ulaştı


2020 yılında dünyadaki vegan sayısı 78 milyona ulaştı. ABD’deki vegan sayısı 2014’ten 2018’açınık yüzde 600 artarak 20 milyona artık.


İtalya ise 2011 ile 2016 arasında yüzde 94,4’lük nema ile en hızlı büyüyen vegan nüfusa sahip ülke oldu.


Veganlık yerde hızla yayılmaya sürme ederse, 10 yıl içinde her 10 kişiden 1’i vegan olabilir.


Sofraları trendler belirliyor”’b”’>


Veganlık ve başka trendler yayıldıkça endüstrileşme kaçınılmaz oldu.


Dünya boyutlarında süt ürünleri alternatiflerinin piyasa değeri 2017’dahi 10,7 milyar doları geçti. 2025’te yerde miktarın üçe katlaması bekleniyor.


Raflardan sofralara gelecek gıdaları ilmî gerçekler olumsuzlama, trendler belirliyor.


“İthal ürünler sizi henüz sağlıklı yapmaz””’b”’>


Beslenmenin trendlere göre belirlenmesi, son dönemde tüketilen ürünleri dahi tartışmaya açtı.


Dr. Kaya ithal ürünleri tüketmenin henüz sağlıklı olmadığını anlattı:


“Biz Anadolu topraklarında yaşayan insanlarız. Genetiğimiz bu göre oluşturulmuş. DNA’mız yerde şekilde çalışıyor. Dört mevsimi yaşıyoruz. İşte üç tarafı denizlerle çevrik tek ülkedeyiz. Gerek omurgalılardan olsun, gerek sebzeler, meyveler olsun, sayı yiyeceği ve içeceği sayı kolaylıkla ulaşılabilirken eve bakıyoruz, moda, kinoa tohumu, moda chia tohumu. Bunlar Güney Amerika’dan ithal ediliyor. Ülkemize geliyor ve insanlar bunu yedikleri zaman henüz sağlıklı olacaklarını, henüz kolay kilo vereceklerini akıl, yerde tür yiyeceklere gidiyorlar.”


Günah keçisi: Glüten


Buğday insanlık tarihinin başrollerinden akraba. Fakat içerdiği glüten yüzünden son yıllarda o bile hedefte. Dr. Kaya, sağlıklı bireylerin glüteni kesmesine gerek olmadığını vurguladı:


“Pazarlama endüstrisine beraberce inanılmaz tek şekilde girdi. Suların beraberce üzerine ‘Glütensiz sudur’ niteleyerek yazıyorlar. Meyve suyunun üzerine ‘Glütensiz meyve suyu’ yazıyorlar. Glüten aslında buğdayın içerisindeki tek proteindir. Buğday ve familyasında bağcıklı tek proteindir. Ve glüten yemeyecek insanlar sadece çölyak hastalarıdır. Çölyak hastalığı sayılmazsa sağlıklı tek insanın glüteni kesmesi bedenine ve kesesine zarar verir.”


Haber: Fahriye Demirci


Kamera: Mustafa Oğuz


Kurgu: Kaan Alp Atasoy

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.