Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Şurası kişi hakkında hata duyurusunda bulundu. Kabahat duyurusunun nedeni ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 64. hususu. Unsur mucibince “Bir bankanın prestijini kırabilecek yahut şöhretine ya da servetine ziyan verebilecek bir konuya taammüden sebep olunamaz ya da bu yolla temelsiz haber yayılamaz” sözleri yer alıyor. BDDK, YETERLİ Parti Genel Lider Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Lideri Durmuş Yılmaz, ekonomist Güldem Atabay, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, gazeteci Emin Çapa ve yayıncı Selçuk Geçer hakkında kabahat duyurusunda bulunuldu.

BDDK 5 kişi hakkında hata duyurusunda bulundu!

Dolar kurunda yaşanan çalkantılar mühletince resmi hesabından yayınlar yapan Selçuk Geçer’de hakkında hata duyusu açılan isimler ortasında yer alıyor. Dolar 30 olur-50 olur biçimindeki görüntülerinin halkı manipülasyona sürüklediğine inanılıyor. Geçer ise görüntülerinde “bir müdahale olmazsa” kelamlarını belirttiğini tabir ediyor.

Erdoğan ise bu mevzuyla ilgili olarak “Yaşadığımız süreç bu taraftaki argümanların gerçek dışı aldatıcı manipülatif olduğunu ortaya çıkardı, hem de birkaç saat içinde. Kelam konusu beyan ve savlar, kanunlarımıza alışılmamıştır. Merkez Bankası’nın prestijini kıracak temelsiz haber yayamazsınız. Piyasa bozucu aksiyonlar, piyasa dolandırıcılık yapamazsınız. Finansla piyasalarda manipülasyonda hatadır.

Burada hiç af yok. Bunları yapanlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır. BDDK bunlarla ilgili adımlar atmıştır. Merkez Bankası’nda geçmişte başkanlık yapmış olan zat o da bu kabahati işlemiştir” sözlerini kullandı.