Bosna Hersek’te “Boşnak böreği” olarak kalıplaşan tarif için “Kesinlikle etli olur” denirken, Karadağ ve Hırvatistan’bile ise “Yufkanın içerisine ne konulursa konulsun peynir olur” tezi savunuluyor.


Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’bile tarihi Başçarşı’bile havadaki keskin peynir kokusu ziyaretçileri karşılarken, her 10 adımda “Börekçi” tabelasıyla karşılaşmak mümkün.


Turistlerin “Boşnak böreği” yemek için hususi olarak geldiği Bosna Hersek işin sırrını çözmüş gibi görünüyor. Bosna Hersek’te yufkaya sarılmış ete “peynir” denirken, peynir, patates, ıspanaklı olan yufka için yerel züppe özel isimler kullanılıyor.


Börek ustası Mediha Eskic, yaptığı açıklamada, 25 yıldır yerde işle uğraştığını ve böreğin kesinlikle etli olduğunu ifade ederek, “Böreğin dahi kuşbaşılı, tavuklu veya kıyma-patates karışımı çeşitleri var ama neticede hepsi et” dedi.


Börekçi Muamer Beciri dahi babadan kalma dükkanlarının 65 yıldır çalıştığını belirterek, “Üçüncü kuşak börekçiyim. Bizde peynir ‘börektir’ ve etlidir” niteleyerek konuştu.


Karadağ’bile peynir etsiz dahi olur


Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki en tanınmış börekçilerden Fetah Mahmutovic dahi “Podgorica böreği”nin meşhur olduğuna işaret ederek, “Bu topraklarda peynir bölgelere göre farklılık gösteriyor. Kuzey Makedonya, Kosova, Bosna Hersek farklı yapar. Havanın soğuk olduğu yerlerde yağlı peynir yaparız.” ifadesini kullandı.


Karadağ’bile yufkanın ince açıldığına dikkati cazip Mahmutovic, “Bizde etlinin yanı sıra peynirli, ıspanaklı ve patatesli olan bile börektir” şeklinde konuştu.


Mahmutovic, böreğin yalnızca etli olduğunu sadece Bosna Hersek’in savunduğunu söyleyerek, kardeşinin havuçlu, sucuklu, pırasalı ve zencefilli peynir dahi yaptığını aktardı.


Karadağlı börekçi, hayattaki tek sıkıntının yerde soruya yanıt keşfetmek olması temennisinde bulundu.


Hırvatistan’bile yufkaya ne sarılırsa börektir


Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’deki Merak Börekçisi’ni işleten Amela Jasarevic ise böreğin etli olduğunu ifade ederek, “Etli olan börektir, ‘gerisi börekçik’. Börek etle eş anlamlıdır. İşin içine patates girse beraberce yanında kıyma vardır. Yine sarımsağa bile kıyma eşlik fiyat” değerlendirmesinde bulundu.


Ancak Hırvatistan’bile “yufkanın içine ne sarılırsa sarılsın börektir” anlayışının olduğunu vurgulayan Jasarevic, yerde yanlış anlamayı budaklı için mücadele verdiğini belirtti.


Jasarevic, kendisinin Bosna Hersek mantığıyla hareket ettiğini dile getirerek Bosna Hersek’te dahi böreğin etli olduğunu yineledi.


Yerel züppe “burek” şeklinde kullanılan peynir kelimesi Balkanlara Osmanlı’dan kalan tek miras olarak bilinirken, yerde lezzeti etli veya etsiz her çeşidiyle yiyenlerin tadı damağında kalıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.