Bitcoin (BTC) yine 47.000$ düzeyinin altında süreç görürken, uzmanlar son düşüşe katkıda bulunabilecek yahut yakın gelecekte fiyatı etkileyebilecek çeşitli faktörleri tartışıyorlar. Bir faktör var ki, dikkatlerden kaçması mümkün değil!

Balinalardan BTC fiyatını etkileyecek hamle!

Bitcoin düşüşüne katkıda bulunan faktörlerden biri, balinaların evvelki haftadaki davranışlarıdır. Kripto analisti Ali Martinez, 4 Nisan’da paylaştığı bir tweet’te bilhassa, kripto cüzdanlarında en az 1.000 BTC tutan kullanıcılar olarak tanımlanan yaklaşık 16 Bitcoin balinasının ağı terk ettiğini yahut BTC arzını son yedi gün içinde yine dağıttığını vurguladı.

Martinez ayrıyeten Glassnode’dan Mart ayının sonundan bu yana 1.000 BTC yahut daha yüksek bakiyeye sahip adres sayısındaki istikrarlı düşüşü gösteren bir grafik yayınladı. 3 Nisan’da bu sayı 2,255 iken, 28 Mart’ta kabaca 2,271’de kaldı, yani 16 adres azaldı.

Kaynak: Ali Martinez

İçeriği hazırladığımız zamanlardaki Bitcoin fiyatı göz önüne alındığında, bu, piyasa bedeline nazaran en büyük kripto para ünitesinde toplamda en az 735 milyon dolar (muhtemelen daha fazla) tutan balinaların ağdan ayrıldığı yahut arzlarını tekrar dağıttığı manasına geliyor.

Martinez’e nazaran, bu cins davranışlar Bitcoin üzerinde kıymetli bir aşağı istikametli baskı oluşturabilir ve potansiyel olarak yayınlandığı tarihte 45.971 dolar olan fiyatına yansıyabilir.

Bitcoin ticaretinin düşmesine karşın topluluk iyimserliği

Bununla birlikte, finans tahlilleri ile bilinen Finbold daha evvel kripto topluluğunun yakın gelecekte Bitcoin fiyatının hareketleri açısından optimistliğini bildirmiş, biz de siz Teknolojioku takipçileri ile paylaşmıştık.

Bilhassa 55.723 oy ve %82 tarihi doğrulukla CoinMarketCap topluluğu, varlığın 30 Nisan’da 51.000 doların üzerinde süreç göreceğine dair varsayımını lisana getirmişti.