Yılbaşında gelen yeni kademeli tarife uygulamasıyla elektriğe gelen artırımlar bir mühlet konuşulmuştu. Bu kapsamda elektriğe yüzde 50, 150 kilovatsaatin üzerindeki kullanımlarda ise yüzde 125 artırım gelmişti. Bunun üzerine bakkallar ve inhisar bayileri, dondurma satmama kararı alarak işletmelerindeki buzdolaplarını ilgili firmalara geri iade etmeye başladı.

Bakkal ve monopoller elektrik artırımından sonra dondurma satmama kararı aldı

Türkiye İnhisar Bayiler Platformu Lideri Özgür Aybaş, “Bizlerin dükkanlarında birçok soğutucu dolap bulunuyor. Bizler bunları karşılayamaz duruma geldik. Esasen yüksek oranda elektrik faturası geliyordu, bu katlanarak gelecek. Bugün en makûs bir bakkala, inhisar bayisine gelecek elektrik faturasının 5-6 bin liranın üzerinde olacağını görüyoruz. Şu an gelmeye başladı. Geçen ay 2 bin, 2 bin 500 lira gelen elektrik faturaları 4 bin 700, 5 bin lira formunda geldi. Bizlerin bunları kaldıracak gücü yok” tabirlerini kullandı.

Aybaş, “Bizlere evvelden bu firmalar eser ve hibe takviyesiyle yardımcı oluyorlardı. Fakat artık maalesef bunları kaldırdılar. Yüzde 10-12 iskonto ile bu eserleri vermek istiyorlar. Bir de yükselen artırımlardan ötürü bu eserlerin satılacak hali kalmadı. Biz de bu durumda Türkiye genelinde bakkallar ve bayiler olmak üzere dondurma satmama kararı aldık. Bu tüketiciyi cezalandırmak için değil, yansıdır. Nitekim de bu maliyetleri kaldıracak gücümüz yok. Şu an 5-6 bin lira geliyorsa, yazın bunu düşünemiyoruz. Yazın daha da yüksek oranda gelecektir. Bizler bir nevi elektriğe çalışacağız. Artırımların geri çekilmesini istiyoruz.” dedi.