[ad_1]

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile Trendyol’un İstanbul Tuzla’daki aktarma merkezini ziyaret etti. Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin ve beraberindeki şirket yöneticileri tarafınca karşılanan Bakan Varank’a yürütülen faaliyetler, firmanın gelecek vizyonu ve Ar-Ge Merkezi ile ilgili bir sunum yapılmış oldu. Sunumun peşinden Varank, aktarma merkezinde araştırmalarda bulunmuş oldu, çalışanlarla söyleşi etti. Kargoya verilmek suretiyle hazırlanan paketlerin taşınmasına yardım etti.

Daha sonrasında ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Varank, Trendyol’un 11 senelik bir şirket olmasına karşın 16,5 milyar dolarlık bir değerleme üstünden son dönemde 1,5 milyar dolarlık yeni bir yatırım aldığını belirterek “Şirketin yüzde 10’luk hissesi hem Uzak Doğu’dan hem ABD’den, Avrupa’dan ve Orta Doğu’dan yatırımcıların ilgisiyle satın alınmış oldu” ifadelerine yer verdi.

“GENÇ FİRMALARIN 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE DEĞERLEME KAZANDIĞINI GÖRDÜK”

Varank, dünya ekonomisinde teknoloji firmalarının ve startup’ların varlığının her geçen gün arttığını kaydederek “Son dönemde oyun şirketleriyle süregelen Türkiye’de bir unicorn’laşma ya da bizim tabirimizle Turcorn’laşma süreci oldu. Yani Türkiye’den çıkan, daha yeni filizlenmeye başlamış genç firmaların 1 milyar doların üstünde değerleme ile yurt dışından yatırım aldıklarını gördük” diye konuştu.

Trendyol’un bu çıtayı daha da yukarı çıkardığını aktaran Varank, “Trendyol 16,5 milyar dolarlık bir değerleme ile Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu ve 11 senelik bir şirket olmasına karşın şu anda Türkiye’nin en kıymetli şirketi diyebiliriz. Türkiye ekonomisinin, bilhassa teknoloji firmalarının ne kadar başarıya ulaşmış bulunduğunu gösteren bir gelişme” dedi.

Varank, Financial Times’ta “Türkiye’nin teknoloji firmaları iyi mi Avrupa’nın yıldızı oldu?” başlıklı bir yazı yayımlandığını ifade ederek, “Burada da Türkiye’de son dönemde bilhassa yeni yatırımlar alan teknoloji firmalarının başarılarından bahsediliyor. Elektronik pazaryeri benzer halde görünse de aslına bakarsak bu firmalarımız birer teknoloji şirketi. Sadece Trendyol’da şu anda bin 200 yazılım mühendisi çalışıyor ve tüm operasyonlarına bakmış olduğunuzda, yapmış olduğu işlere bakmış olduğunuzda, bunların lojistiğinden pazarlamasına kadar etkinlik gösterdiği alanlara bakmış olduğunuzda bunların yeni nesil teknoloji firmaları bulunduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Türkiye’de bilhassa teknoloji tabanlı şirketlerde büyük bir potansiyel bulunduğunu belirten Varank, “Yılın ilk yarısında teknoloji firmalarımızın, start-up’larımızın almış olduğu yatırım miktarına baktığımızda, 1.3 milyar dolarlık yatırım çektiklerini görüyoruz. Bu yatırım rakamlarıyla Avrupa’nın birçok ülkesinden oldukça daha başarıya ulaşmış firmaların Türkiye’de bulunduğunu görüyoruz” dedi.

Varank, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ndeki 10 unicorn çıkarma hedefine yaklaştıklarını aktararak “Şunun da altını çizmemiz gerekiyor; Trendyol burada almış olduğu yatırımın tamamını gene şirket içinde kullanacak. Yani o 1.5 milyar doların hepsi Türkiye’ye geliyor. Bu firmanın daha da büyümesi daha da gelişmesi, yeni kabiliyetlerini ortaya çıkarması için kullanılacak” diye konuştu.

E-ticaretin yeni ekonominin adeta lokomotifi bulunduğunun altını çizen Varank, Özellikle KOBİ’ler buralarda satış yaparak ciddi cirolara ulaşabiliyorlar. Aynı zamanda ihracatın önü kendilerine açılmış oluyor. Şu anda Trendyol’da 184 bin şirket ve 1 milyonun üstünde bireysel satıcı pazaryerini kullanarak tecim yapıyor. Bu naturel ki ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Varank, içinde bulundukları tesisin Türkiye’nin en büyük ayrıştırma merkezi bulunduğunu ifade ederek, “Günlük 1 milyon ürün ayrıştırma kapasitesine haiz bir tesisten bahsediyoruz. Bunun lojistiğinin sağlanması, buradaki tüm sistemlerin sağlıklı bir halde denetim edilip sürdürülmesi. Tabii ki bunlar ciddi büyük yatırımlar ve gerektiriyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEN DAHA FAZLA YENİ TURCORN’LAR VE YENİ DECACORN’LAR ÇIKACAK”

Bu kabiliyetlerle Trendyol benzer halde daha nice firmaları çıkarmak istediklerine değinen Varank, “Ekosistemi toptan ayağa kaldırarak Türkiye’den daha nice teknoloji firmaları, startup’lar çıksın istiyoruz. Şu anda yakaladığımız başarının bilhassa yatırım fonlarının ülkemize olan ilgisinin oldukça daha arttığını ileride görebileceğiz. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye’den daha oldukça yeni Turcorn’lar ve yeni decacorn’lar çıkacak” dedi.[ad_2]