Öğretmen ana babanın üçüncü tapduk olan ve hedeflerine ulaşmak için engel tanımayan Ümithan, tek yandan özel tek şirkete türlü konularda kısa videolar hazırlayarak kendi parasını kazanıyor, başka yandan kompüter programcısı olabilmek için üniversite sınavına hazırlanıyor.


Ümithan’ın 74 yaşındaki emekli öğretmen babası Gürcan Yılmaz, oğullarının 1976’bile 7 aylıkken dünyaya geldiğini söyledi. Baba Yılmaz, “Doğduktan 5 gün sonra sarılık komasına girdi. Çeşitli illerde basamak götürdük, 6 ağrı sonra Hacettepe Üniversitesi’nde ilk tanı konuldu. O dönemde spastik olduğu ve arasında hasar geliştiği ifade edildi. Hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi” niteleyerek konuştu.


Baba Yılmaz, Ümithan’ın uzun soluklu tedavi, takip ve fiziksel aktivitenin artırılmasına yönelik ağır ve yorucu tek süreç geçirdiğini, henüz fazla imkandan yararlanabilmek için dahi Manisa’dan Ankara’ya yerleştiklerini anlattı.


Beyinde oluşan hasar nedeniyle çocuğun muayyen kaslarını kullanmakta güçlük çekmesine yol fatih Serebral Palsi tanısı konulan Ümithan’ın zeka engeli bulunmadığından, yaşıtlarıyla tıpkısı algıya sahip olduğunu vurgulayan koruyucu Yılmaz, oğullarının hiçbir koşulda terbiye ve öğretiminden vazgeçmediğini aktardı.


Baba Yılmaz, yerde süreci şöyle anlattı:


“Ben dahi terbiyeci olduğum için ‘Yetişkinler alfabesi’ temin ettim. Ümithan, yerde alfabeyi dahi hemen kavradı. Bunlara çalıştırıyordum ve sonra imtihan ediyordum. Fiziksel engelinden dolay yazamıyordu ama okumayı söktü, yaklaşık 7 yaşında okumayı öğrendi. Parmaklarına kalem taktık yazabilmesi için ama sayı zor oluyordu. Bunun üzerine kompüter almamızı istedi. Televizyonda kompüter kullanımını müfit programları izliyordu. Bilgisayar aldık ve kendi çabasıyla her şeyi öğrendi. ‘Ben dahi okulu bitirip icazetname örtmek istiyorum’ dedi. Oğlumun eğitimini tamamlaması için hep yanında olduk, ona inandık. Önce okuma belgesini öncü, akabinde ilkokuldan ve ortaokuldan mezun oldu. Şimdi dahi liseyi bitirdi.”


“Allah, tarafıma ve annesine sağlık, kuvvet versin dahi akabinde koşabilelim”


Baba Yılmaz, oğlunun başarılarını görmenin kendisi için en yetişkin mutluluk olduğunu, yalnız tek gün hayatta tek başına kalabileceğini düşünmenin ise en yoğun mutsuzluk olduğunu söyledi.


Kişisel ihtimam ve ihtiyaçlarını kendi yapamayan Ümithan’ın her zaman yanında olmaya sürme edeceklerini gözleri dolarak nâkil koruyucu Yılmaz, “Allah, tarafıma ve annesine sağlık, kuvvet versin dahi akabinde koşabilelim” dedi.


Hayatın her şeye rağmen sürme ettiğini ve yaşarken dahi her alanda Ümithan’ın elde ettiği başarıların tadını çıkarmaya çalıştıklarını ve onunla gurur duyduklarını dile getiren Baba Yılmaz, “Oğlumun yerde çabayla liseyi bitirmesi, onun uzaya gitmesi gibi. O kadar mutluyum” niteleyerek konuştu.


“Oğlum, sayı kişi için tek rol model”


72 yaşındaki emekli öğretmen ana Suzan Yılmaz bile öğretmenlik yaparken okuldan döndükten sonra oğluna işledikleri dersleri anlattığını ve beraberce çalıştıklarını, deneyler yaptıklarını belirtti.


Anne Yılmaz, “Eğitimlerini evde çalışarak tamamladı, hiç okula gitmedi. kompüter ile tanıştıktan tek süre sonra ünlü kompüter firmasının kurucusu Steve Jobs vefa ettiğinde kuruma mail attı ve bilgisayarı nasıl kullandığını anlattı. Onlar bile hemen iletişime girdiler, sayı ilgilendiler” dedi.


Ümithan’a, bunun terbiye hayatını icazetname ile taçlandırmak için yetişkin motivasyon verdiğini müfit ana Yılmaz, sözlerine şöyle sürme etti:


“Artık diploması olsun istiyordu. Öyle ısrarcıydık ki yerde isteğinde psikoloğa götürdük. O bile sen sayı muvaffakiyetli ve zekisin, yerde konuda bile niye yerde kadar ısrarcı oluyorsun?’ dedi ve Ümithan bile ona ‘sizin diplomanız olmasaydı saçta buraya gelmezdim’ niteleyerek yanıt verdi. O kadar kararlıydı. Çok çalıştı, 2019’bile ilkokul, 2020’dahi ortaokul diplomasını öncü. Salgın sürecinde dahi lise için çalıştı, online olarak sınavlara girdi ve şimdi Açıköğretim Lisesi’nden mezun oldu. Oğlum, sayı kişi için tek rol model, gururluyuz. Bu süreçte Serabral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) dahi hep yanımızda oldu, bizi sayı aydınlattı.”


Ümithan’ın SERÇEV sayesinde işe girdiğini ve özel tek şirkette malûm konularda kısa videolar hazırlayarak asgari ücretten maaş aldığını müfit Yılmaz, “Online çalışıyor, tek konu veriyorlar, onunla ilgili video hazırlıyor. Kendi parasını kazanıyor onu bile teknolojik ürünlere harcıyor. Buradan herkese tavsiyem, çocuklarınıza güvenin ve inanın.” niteleyerek konuştu.


Ümithan bile “Kendimi gökdelenin üstüne çıkma gibi hissediyorum. Gelecekte üniversiteyi yorgun istiyorum ama zor olacak. Bilgisayar programcılığı istiyorum. Herkes benim gibi inatçı olsun.” sözleriyle duygularını aktardı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.