Geçtiğimiz birkaç ay, sözün tam manasıyla, Dünya’nın farklı bölgelerindeki volkanlar için hayli ‘aktif’ bir vakit dilimiydi. Yaklaşık 5 ay evvel İspanya’daki Cumbre Vieja yanardağı patlayarak yüz milyonlarca dolar hasar bıraksa da geçen ay sona ererek 375 yılın en büyük patlaması unvanının sahibi olmuştu.

Bir ay evvel Galapagos Adaları’nın en büyük yanardağı olan Kurt Volkanı patladı; Tekrar bir ay evvel Güney Pasifik’te Hunga Tonga volkanik sisteminin patlaması ile bir tsunami meydana geldi ve binlerce varil petrol okyanusa sızdı. Bu volkanik afetlerin tesirleri devam ederken, 10 Şubat Perşembe günü geç saatlerde yeni bir volkanik patlama meydana geldi. Etna Yanardağı patladı!

3 bin 300 metre rakımı ile Avrupa’nın en yüksek yanardağı olan İtalya’daki Etna yanardağı patladı. Dünyanın en etkin yanardağlarından biri olarak bilinen Etna Dağı’nın patlaması sırasında gökyüzündeki volkanik yıldırım dikkat çekti.

İtalya’nın Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nden patlamanın akabinde yapılan açıklamada, volkanik patlamanın güneydoğu kraterinde gerçekleştiği ve patlamaya bağlı olarak oluşan kül ve dumanın 8 kilometreye kadar ulaştığı belirtildi. Patlamada talih yapıtı can ve mal kaybı olmadı.

Enstitü’de ​​volkanolog olarak çalışan Boris Behncke, volkanik patlamalar sırasında meydana gelen volkanik şimşeklerin çok şiddetli patlamalarda yahut denize yakın volkanik patlamalarda gözlendiğini söyledi. Volkanik yıldırımın çok ender görülen bir tabiat olayı olduğunu da kelamlarına ekleyen Benchke, bu olayın en son 2015 ve 2021 yıllarında gözlemlendiğini kaydetti.

Öte yandan volkanik yıldırımların neden ve nasıl meydana geldiği hala tam olarak anlaşılamamıştır. Volkanik yıldırımın patlamada oluşan kül bulutundaki yüklü parçacıkların sürtünmesinden kaynaklandığı düşünülse de nedeni şimdi bilinmiyor.