Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel dikkat alımlı bir açıklamada bulundu. Michel, Rusya saldırısı nedeniyle Ukrayna ordusuna gönderilecek silah, mühimmat ve yakıt üzere askeri yardımların yolda olduğunu lisana getirdi.

Michel, .”Bu Kremlin’in, Putin’in savaşı. Bu Rus halkının savaşı değil” tabirlerini kullandı. “Silahlar, mühimmat, roketler ve yakıt Ukrayna askerleri için yolda” kelamlarını ekledi.

AB, Ukrayna’ya yardım eli uzattı!

Michel ayrıyeten “Bunları siz Ukraynalılar savunuyorsunuz. Bu nedenle biz AB içinde bu tarihi meydan okumaya karşı dik duruyoruz. Yalnızca sözlerle değil, somut ve acil aksiyonlarla yanınızdayız. Sizi ve ülkenizi desteklemek için ortaklarımızla savaş zıddı bir koalisyon oluşturduk. Giderek daha fazla ülke ve başkan milletlerarası hukukun savunması için seslerini yükseltiyor. Savunma maksatlı askeri ekipmanın ivedilikle teslim edilmesini organize ediyoruz. Silahlar, mühimmat, roketler ve yakıt Ukrayna askerleri için yolda.” “Bu savaşın sorumlularından, savaş hukukunu ve memleketler arası insani hukuku ihlal edenlerden hesap soracağız.” diye konuştu.

Bir kaç gündür devam eden savaşın seyri bu olayla nasıl değişecek göreceğiz. Ukrayna Lideri Putin ile müzakereye oturacak. Bir kaç gündür müzakere etmeyi lisana getiren iki taraf nihayet yarın müzakere masasına oturacak. Bu sırada Ukrayna milletlerarası olarak takviye verebilecek herkesten yardım talep ediyor. AB’nin bu yardımı olayın gidişatını değiştirecek mi göreceğiz.