Fransa parlamentosu Pazar günü, COVID-19 virüsüyle gayrete yönelik en son tedbirlerine sonuncu onayı verdi. Parlamentonun alt kanadındaki milletvekilleri 58 aleyhte 215 lehte oy vererek yasanın önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesinin önünü açtı. Muhalefet partilerinin kimi kararlarını çok sert bulması ile mecliste kuvvetli bir seyahat geçiren yeni yasa, insanların restoran, kafe, sinema ve uzun aralıklı tren üzere halka açık yerlere girmeleri için aşı kartı almalarını gerektirecek.

Şu anda aşılanmamış bireyler, yakın vakitte yapılan bir COVID-19 testinin negatif çıktığı bu cins yerlere girebiliyorlar. Cumartesi günü Sıhhat Bakanlığı’na nazaran, nüfusun yaklaşık % 78’i büsbütün aşılanmış.

Restoran, kafe, sinema ve gibisi yerlere aşı kartı olmadan girilemeyecek!

Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci bir devir aday olması beklenen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşılanmamış insanların hayatlarını karmaşık hale getirmekle eleştiriliyor. O derece ki aşı olmak zorunda kalınıyor. Binlerce aşı zıddı protestocu Cumartesi günü Paris’te ve başka birtakım kentlerde yasaya karşı şov yaptı, lakin sayıları Macron’un açıklamalarından çabucak sonra evvelki haftaya nazaran keskin bir düşüş gösterdi.

Fransa, günlük yeni hadiselerin tertipli olarak 300.000’in üzerinde rekor düzeylere ulaşmasıyla beşinci COVID-19 dalgasının pençesinde. Bununla birlikte, insanları ağır bakım ünitelerine koyan önemli olayların sayısı Mart-Nisan 2020’deki birinci dalgadan çok daha düşük.