2021 yılına veda edip hoş temennilerle karşıladığımız 2022 yılı birinci günlerinden beri artırımlarla geçiyor. Hayat pahalılığı her kısımdan vatandaşı zorlarken, artırım gelmeyen neredeyse hiçbir alan kalmadı. Temel besinden akaryakıta, doğalgazdan elektriğe derken her şey yeni yılda eskiye nazaran kata kat değerlendi. Ocak ayında Türkiye’nin ana gündem unsuru elektrik faturalarıydı. 31 Aralık gecesinde gelen artırımlarla birlikte elektrik faturaları, 2 katına çıktı ve bu da güçlü yoksul demeden herkesin yansısına yol açtı.

Elektrik faturalarına reaksiyon gösteren isimler ortasına İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Armağan Çağlayan üzere isimler de eklendi lakin sonucu değiştiren bir durum şimdi ortaya konulmadı.

Artık kafelerde ısınmak da parayla! Duruma toplumsal medyada büyük reaksiyon var!

Bilhassa elektrik tarifelerine gelen artırım vatandaşı çok zorluyor. Esnafı da ziyadesiyle zorlayan elektrik faturaları için farklı tahlil yolları aranıyor. Toplumsal medyada gündem olan bir fotoğraf durumun çaresizliğini gözler önüne serdi. Toplumsal medyada bugün paylaşılan fotoğrafta bir kafenin elektrikli ısıtıcıları müşterilere fiyat karşılığında kullandıracağı yer alıyor. Bir elektrikli ısıtıcı üzerine asılmış olan ‘ücretlidir’ yazısı görenleri şoke etti. Kafe yüksek gelen elektrik faturasını ödemekte zorlanmış olmalı ki yükünü hafifletmek için bu türlü bir yola başvurmuş. Elektrikli ısıtıcının açılış fiyatı 2,99 TL saati ise 3,99 TL olarak belirlenmiş. Toplumsal medyada tartışma konusu olan kafenin bulduğu tahlile hak verenler de var yanlış bulanlar da var.