Bitcoin’in (BTC) fiyatı, son vakitlerde kırdığı 47.000$’ın altına düştüğü için, amiral gemisi dijital varlığın mucidi olduğunu ve ana balinalarından biri olduğunu sav eden adam, Bitcoin arzı ile şaşırtan planını açıkladı.

Tez: Satoshi 50 milyar dolarlık BTC’sini terk etmeyi planlıyor!

Yaklaşık 1,1 milyon Bitcoin arzına sahip olan Craig Wright, Kitco’dan David Lin ile yakın vakitte yaptığı bir röportajda, basın vaktinde 50 milyar dolara yakın olan bu arzın birçoklarını satarak piyasayı çökerteceği kaygılarına cevap verdi.

Kendini Satoshi Nakamoto ilan eden kişinin büyük arzıyla ne yapabileceği konusundaki kaygılar, Mayıs 2020’de Slack’te yayınladığı ve “USD için büyük ölçüde BTC satmayı” planladığını söylediği gönderiden kaynaklanıyor. Gönderide birebir vakitte şu kelamlar yer alıyor;

“Değerin kıymetli ölçüde düşmesi ve 10 kat kaldıraçlı kısa devre ile eşleşmesi bekleniyor.”

Birçok yatırımcı bu gönderiyi bir tehdit olarak yorumladı.

Bu türlü bir durumda, tek bir kişi yahut küme ağın denetimini alarak süreçleri engellemelerine ve bilakis çevirmelerine müsaade verir. Lakin ne akın ne de satış gerçekleşmedi, bu da Wright’ın fikrini değiştirmiş olabileceğini gösteriyor.

Bitcoin satışı hala geliyor olabilir

Mesken sahibinin Bitcoin arzıyla ilgili gerçek niyetleri hakkındaki sorusuna karşılık veren Wright, vakti geldiğinde satmayı planladığını şu sözlerle itiraf etti;

“BTC’den bahsediyorsanız, evet, sonunda satacağım zira yararı yok.”

BTC’nin asla gelişmeyeceğini ve sırf ölçeklenebileceğini açıkladı. Tıpkı vakitte, “değeri olan, daha inançlı, daha süratli, Amazon’un yaptığı her şeyi halledebilen ve daha yeterli olan” Bitcoin Satoshi Vision (BSV) projesi üzerindeki çalışmasının lansmanını yaptı.

Wright ayrıyeten kripto piyasası için de kimi sert tenkitlerde bulundu ve bunun tarifi gereği bir “piyasa” bile değil, “birkaç kova borsası” olduğu fikrini tabir etti” ve hiçbirinin düzenlenmediğini kelamlarına ekledi.

“Bitcoin’de şifreleme olmadığı” için yanlış bir isim olarak gördüğü “kripto” sözünün kullanımını da şu sözlerle sorguladı:

“Tasarladığımda açık metindi, aslında kripto olmayacak biçimde tasarlandı”. Mojo Nation, ecash, aslında kriptografik protokollerdi. Bitcoin dijital nakittir, bu yüzden kripto zıddıdır.”