Bir ağ oluşturma etkinliği olan Search London’ı 13 yıldır yürütüyorum ve o kadar başarılı oldu ki, SEO konferans takviminde önemli bir özellik haline geldi.

Etkinliği ilk olarak Ekim 2010’da başlattım ancak 26 Şubat 2024’te Londra’nın merkezinde 13. yaş gününü kutlayacağım.

Fikri olan ve etkinlik düzenlemek isteyenlerin iş dışında da yapabilmeleri için, öğrenilen bazı dersleri paylaşmak istedim.

Arama Londra’yı başlattığımda amacım, arama sektörü haberlerini paylaşmak ve ilk kez sunum yapanlar da dahil olmak üzere geniş bir konuşmacı yelpazesini tanıtmak, vaka çalışmaları hakkında konuşabilecekleri ve izleyicilere nasıl yapabileceklerini gösterebilecekleri güvenli bir yer sağlamaktı. da böyle olumlu sonuçlar doğuruyor.

1. Bilinmeyen Konuşmacıları Seçin

Search London’daki konuşmacıların çoğu aslında SEO dünyasında bilinmiyordu ancak BrightonSEO ve diğer büyük konferanslarda sunum yapmaya devam ettiler.

İlk konuşmaya başladığımda, deneyime ihtiyacım olduğu için konuşma rolü bulmak zordu; ancak deneyimim olmadığı için çok zordu.

Bunun sektörümüzde sunum yapmak isteyen diğer kişiler için bir engel olmasını istemiyorum. Geçtiğimiz 13 yıl boyunca her etkinlikte en az bir yeni konuşmacımız oldu, bu da 70’in üzerinde ilk kez katılan katılımcıdan haber aldığımız anlamına geliyor.

2. Ağ Kurmak İçin Yeterli Zamanınız Olsun

Search London’ın diğer amacı, SEO, PPC ve sosyal medya hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için güvenli bir alan sağlamaktır.

Bir ajansta Müşteri Direktörü olduğum dönemde, bana yardımcı olacak bir yöneticinin desteğine sahip değildim; ancak bir ekibe liderlik ettiğim için, ekibimdeki üyelerden daha fazlasını bilmem gerekiyordu.

Bu nedenle, diğerleriyle birlikte birbirimden bir şeyler öğrenebileceğim, ağ oluşturmak ve SEO topluluğunda daha fazla insanı tanımak için yeterli zamana sahip olabileceğim bir yer yaratmak istedim.

Etkinliklerimize saat 18.00’de başlıyoruz ve 22.30’a kadar mekandayız, ancak bazen 23.00’e kadar devam ediyoruz.

Konuşmaların çoğu erken başlıyor ve sunumları ve sunulacak konuları tartışmak için yeterli zamanımız oluyor.

3. Farklı Arka Planlardan Konuşmacıları Seçin

Londra’da Arama’ya ilk başladığımda sektörümüzde sunucuların çoğunluğu erkekti ve bunların birçoğu uzun yıllara dayanan deneyime sahipti.

Daha fazla kadının sunum yapmasıyla daha eşit bir dengeye sahip olmak istedim.

Ayrıca sunum yapanların büyük ajanslardan veya markalardan değil, küçük şirketlerden veya kendi işlerini yürütenlerden olmasını istedim.

Sadece Londra’dan değil, dünyanın başka yerlerinden de geniş bir konuşmacı yelpazesinin olmasını sağladım.

Arama Londra’nın çevrimiçi hale gelmesiyle artık çok daha fazla erişime sahibiz. Sunum yapanlar için konumun bir kısıtlama olmasını istemiyorum.

4. Bunu Bir Öğrenme Deneyimi Haline Getirin ve Odaklanın

Ben her zaman teori yerine pratik çalışmayı tercih ettim.

Sunucular gerçek vaka çalışmalarını paylaşıyor ve konuşmaların hiçbiri teorik değil. Bir proje için mevcut olan bütçenin büyüklüğü değil, sonuçları önemlidir.

İnsanları her zaman izleyici soruları sormaya teşvik ediyorum; Her konuşmacının konuşma sonrasında bir Soru-Cevap bölümü vardır ve sunum yapanların çoğu tüm akşam boyunca etkinlikte kalır, böylece katılımcılar konuşmacılara sorular sorabilir.

Ağ oluşturma etkinliklerini yürütmek, net bir gündem ve odaklanma gerektirir.

Belirli bir fikir ya da araştırma olmadan bir araya gelen bir grup insan olmasını istemedim. Bu nedenle en az bir konuşmacının olması önemliydi.

Bu, insanların işten sonra katıldığı bir etkinlik olduğu için bunu mümkün olduğunca resmi olmayan bir hale getirmek istedim.

Etkinliğe katılan kişilerin muhtemelen bütün gün işyerinde oturduklarını ve serbestçe dolaşıp soru sorabilecekleri teşvik edici bir ortama ihtiyaç duyduklarını unutmamak önemlidir.

İnsanların konuşmaların nerede olacağını bilmeleri ve katılımcıların kendilerini organize edebilmeleri için başlangıçta her zaman bir ekranım var.

5. Burs Bileti Alın

Burs biletleri, etkinlikleri ilk kez yürütmeye başladığımda yapmadığım bir şeydi. Bunun yerine şirketlerden personelleri için bilet almalarını istedim.

Ancak artık burs biletleri sunabiliyorum ve 2024’te daha fazlasını yapacağım.

Firmaların, personellerinin etkinliğinize katılacakları bilet satın almaları için kolay bir yöntem sunmanız önemlidir.

6. Ayrı Odalı Merkezi Bir Mekan Bulun

Arama Londra’yı ilk çalıştırmaya başladığımda Londra’nın merkezindeydim.

COVID sonrası, ofiste pek fazla kişi çalışmıyordu ve çoğu evden çalışıyordu. Ancak konum hala çok önemli, bu nedenle merkezi ve iyi bağlantılara sahip bir mekan seçmek, insanların işten sonra gelmelerini kolaylaştırıyor.

Çoğu zaman barlarda kiralanabilen bir alan bulunur ve bu harika bir seçenek olabilir; ancak bunun ayrı bir oda olduğundan emin olun. Aksi takdirde çok gürültülü olabilir. Pazartesi ve Salı geceleri genellikle oda kiralamak için en ucuz gecelerdir.

Minimum harcamanın gecelik 1000 £’dan az olduğu mekanları bulmaya çalışın ve minimum harcamaya ulaşamıyorsanız, yanınızda götürebileceğiniz içecek veya yiyecek satın alıp alamayacağınızı sorun.

7. E-posta Adreslerini Paylaşmayın

Verilerin korunması çok önemli bir konu ve sponsor bulmaya başladığımda pek çok kişi katılımcıların e-posta adreslerini istedi.

E-posta adreslerimi hiçbir zaman sponsorlarla paylaşmadım.

Bunu yapmak istiyorsanız BrightonSEO örneğini takip edin ve katılımcılara kayıt olduklarında sponsorların sizinle iletişime geçmesini isteyip istemediklerini ve kişisel iletişim veya iş ayrıntılarının paylaşılmasından memnun olup olmadıklarını sorun.

8. Etkinlikler İçin Ücretlendirme

Başlangıçta Search London, Meetup’ta olduğu gibi ücretsizdi. Barda minimum harcama sınırına ulaşmam gerekmediğinde bu işe yaradı.

Ancak barlar ücret almaya başlayınca ve 50’den fazla kişi kapasiteli mekan bulmak zorlaşınca, katılımcı sayısı konusunda garanti vermek istedim.

Küçük bir ücret talep etmek ve Eventbrite üzerinden bilet satmak rakamların garantilenmesine yardımcı oldu. Ancak bir şirket tarafından ağırlandığımız için ücret almadığım durumlar da oldu.

Örneğin, Kasım 2021’de, COVID-19’dan sonra gerçekleşen ilk yüz yüze etkinlikte 193 LCV aldık, ancak daha sonra yalnızca 50 kişi katıldı.

Neyse ki Trainline ekibi bizi ağırladığı için mekan kiralamıyorduk ama eğer insanlar gerçekten biletlerini almış olsaydı bu kadar okuldan ayrılma yaşanmazdı.

İnsanlar bir bilet için ödeme yaptıktan sonra, acil bir durum olmadığı sürece etkinliğe gitme olasılıkları çok daha yüksektir.

9. İyi Bir Ekibiniz Olsun

Etkinliğinizi büyütmek istiyorsanız her şeyi yapamazsınız.

2012’nin sonunda Avustralya’ya taşındığımda, Arama Londra’yı yönetmeye devam etmek istediğimi fark ettim ancak iki ayda bir geri gelmenin fiziksel olarak mümkün olmadığını fark ettim.

İlk Arama Londra etkinliğine gelen Tim Sheed, Luella Ben Aziza, Russell McAthy ve Mike Chidzey ile birlikte yüz yüze etkinliklerin düzenlenmesine yardımcı oldu.

Avrupa’da yaşamak için geri döndüğümde Tim yardım etmeye devam etti ve kişisel etkinlikler için Search London’ın ortak organizatörü oldu.

10. Düzenli Bir Katılımcı Grubunuz Olduğunda Meetup’tan Uzaklaşın

Search London başlangıçta bir Meetup grubuydu ve hala Meetup’ta; ancak etkinlikler için bilet satmaya başladığım için bunlar artık Eventbrite üzerinden satılıyor.

Arama Londra büyüdükçe, son yıllarda Meetup.com’dan uzakta, örneğin Facebook veya Slack’te çevrimiçi bir topluluk kurmam gerekirdi.

11. Bir Ağ Kurun

Slack veya Facebook gibi çevrimiçi bir topluluğum veya takipçim olmasa da State of Digital’in editörüydüm. Blog yazarı olarak başladım ve birçok yazarla şahsen tanıştım.

State of Digital’de bu yazarlar ağını oluştururken, bazılarından Search London’da konuşma yapmalarını istedim.

Search London’ı yönetirken, Mike Chidzey tarafından, insanların web sitesi ve SEO sorunlarına yanıt veren iki özel konukla haftalık resmi olmayan bir sohbet gerçekleştirdiğimiz SEO Ofis Saatleri’nin ortak sunuculuğuna davet edildim.

12. Sponsorluğa Erken Başlayın

Bir sponsorluğu güvence altına almak için uygun bir sponsor veya mekan aramaya erken başlamak önemlidir.

Bu etkinlikleri ilk kez yürütmeye başladığımda çok fazla sponsorluk istemedim.

Şimdi mümkün olduğu kadar çok etkinlik için sponsorluk istiyorum.

Kendi etkinliklerini başlatanların, şirketlerden etkinliğe destek vermelerini istemekten çekinmemelerini tavsiye ederim.

13. Bir Etkinlik İçin İhtiyacınız Olandan Daha Fazla Zaman Planlayın

Günler ve haftalar hızla geçiyor, bu nedenle etkinliği organize etmek için kendinize yeterli zaman ayırmanız önemlidir. Her zaman en az iki ay önceden organize olmayı severim. İnsanlardan Arama Londra’da konuşma yapmalarını istiyorum.

Yapabiliyorsanız, en az bir şirketten sponsorluk almayı deneyin ve bir tarih belirler belirlemez konuşmacılarınıza garanti verin.

Asla rehavete kapılmayın ve insanların geçmişte geldikleri için gelmeye devam edeceklerini varsaymayın.

Örneğin Mart 2018’de düzenlediğimiz bir etkinlikte yalnızca on katılımcımız vardı. Daha çok kişi kayıt yaptırdı ancak aşırı soğuk havanın bazı bölgelerde kar yağmasına neden olması nedeniyle pek çok kişi gelemedi.

Özetle

Yeni fikirlere açık olun ve buluşmanızın formatını değiştirin.

Bu etkinlikleri 13 yıldır yürütüyor olmama ve başarılı olmama rağmen bunun rutin hale geldiği bir zaman asla olamaz.

Farklı mekanlar, sunulacak farklı konular, yeni konuşmacılar seçin ve yeni fikirlere ve yeni teknolojiye ayak uydurun.

Her şey çok hızlı ilerliyor ve sektördeki trendleri ve gelişmeleri takip etmek önemli.

Herkesin bir sonraki etkinliği sabırsızlıkla beklemesi ve harika SEO topluluğunun bir parçası olmaya devam etmesi için bunu mümkün olduğunca heyecanlı hale getirin.

Daha fazla kaynak:


Yazara göre Öne Çıkan Resim