Hürriyet’in haberine nazaran araba kesiminde yeni bir tehdit kapıda. Hayatımıza coronavirüs girdiğinden beri araba fiyatlarında bilhassa ikinci el fiyatlarında önemli bir artış yaşanmıştı. Hal bu türlü olunca vatandaş bırakın birinci eli ikinci ele bile yanaşamaz oldu.

Süregelen çip sıkıntısı devam ederken artık yeni bir sorun daha ekleniyor. Buna nazaran araba dalında yedek kesim krizi kapıda. O derece ki beşerler altı ay kadar mühlet dahi yedek kesim beklemek zorunda kalabilir.

Araba dalında yeni düşünce: Yedek kesim kıtlığı

Yedek modül sorunu yaşanmasının altında yatan sebep de tekrar çip krizi. Ayrıyeten Uzakdoğu’da yaşanan güç sorunlarının de ülkemize giren yedek kesim sayısının azalmasında tesiri var. Çip, hammadde ve nakliye meseleleri hali hazırda sürerken artık de yedek kesim sorunu başlayacak.

Otomotiv Satış Sonrası Eser ve Hizmetleri Derneği (OSS) İdare Konseyi Lideri Ziya Özalp, Hürriyet’e, “Yedek modülde 2-3 ay olan bekleme müddetleri önümüzdeki ehemmiyette daha da artacak. Çip, hammadde ve navlun sorunları ithal yedek parçayı sınırlıyor. Geçmişte yerli üreticilerle iç pazarda tüketiciye yedek modül temin edebiliyorduk. Şu anda bu üreticilerimiz de ihracatta artan talebe yetişmeye çalışıyor. Bütün bunlar alternatif kesim üretmemize pürüz oluyor. Bu nedenle tüketicilerin yedek kesim bekleme müddetleri önümüzdeki periyotta 6 ayı bulabilir hatta bunun üzerine çıkabilir” dedi.

“Çip krizi araç satışlarını olduğu kadar yedek kesim bulunurluğunu da çok etkiledi. Otomotiv üreticileri çip nedeniyle çiple alakası olmayan yedek kesim eserlerini bekletmek durumunda kaldı. Bu durum satış sonrası pazarını da etkiledi. Öbür yandan, bizim için değerli bir kesim kaynağı olan Uzakdoğu’da 4-5 ay evvel başlayan güç sorunları nedeniyle buradan gelen kesimlerde da aksaklıklar yaşanıyor. Tüm bunlar alt alta gelince iç pazarda önemli bir yedek kesim bulunabilirliği problemine neden oluyor” tabirlerini kullandı.