Kontakt lensler yakın görüş gözlüğü olarak kullanılabilir, fakat yakın vakitteki teknoloji sayesinde fotoğraf çekmekten ve navigasyondan sorumlu olacaklar. Yani bilim kurgu sinemaları yakında gerçek olabilir. Amerikalı startup projesi Mojo Vision kısa mühlet evvel web sitesinde AR kontakt lensi Mojo Lens‘in bir prototipini yayınladı.

Rapora nazaran, AR kontakt lensinin üç kıymetli özelliği var: Dünyanın en küçük ve en ağır pikselli Mikro LED ekranı, AR aygıtları için düşük gecikmeli bağlantı teknolojisi ve ultra hassas göz izleme sistemi.

“Mojo Lens” Dünyanın Birinci AR Kontak Lensi

CNET muhabiri Scott Stein, AR kontakt lensinin prototipini deneyimledi ve YouTube‘da bir görüntü paylaştı. Scott Stein, AR kontakt lensini sadece özel bir küçük tutucu tutarak ve görüntüleme tesirini hissetmek için AR kontakt lensini gözüne yakın tutarak çalıştırdı.

Görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz;

Scott Stein‘ın tecrübesine nazaran, kullanıcı yalnızca her türlü bilgi arayüzünü sezgisel olarak görmekle kalmaz, birebir vakitte navigasyon bilgilerine nazaran gayesi de bulabilir. Tüm bu bilgiler, tıpkı vakitte bu AR kontakt lens prototipinin öne çıkan özelliklerinden biri olan altıgen bir minyatür ekranda sunuluyor.

Şu anda Mojo Lens prototipi son eser değil, aygıtın dahili güç sistemi şimdi tam olarak etkinleştirilmedi ve hala harici araçlarla çalıştırılması gerekiyor, bu nedenle direkt takmanın güvenlik riski var.

Çapı 0,5 mm’den küçük olan bu Mikro LED ekran, 1,8 mikron piksel aralığıyla inç başına 14.000 piksele sahiptir ve bu da onu dünyanın en küçük ve en ağır ekranı yapıyor. Ekran ayrıyeten, kullanıcının retinasında metin, fotoğraf ve HD görüntü görüntüleyen MojoVision’ın özel optik çipi ile donatılmış olarak geliyor.