Bu yıl Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC), 6 Haziran- 10 Haziran tarihleri ​​arasında sadece çevrimiçi olarak gerçekleşeceğini duyurmuştu. Pekala bu aktiflikten ne bekleyebiliriz, neler tanıtılabilir?

Fakat Apple, 6 Haziran’da Apple Park’ta kimi geliştiricilerin ve öğrencilerin açılış konuşmasını ve State of the Union görüntülerini çevrimiçi toplulukla birlikte izleyeceği bir yüz yüze oturuma mesken sahipliği yapacağını da söyledi. Giriş için nasıl başvurulacağına dair detaylar yakında açıklanmış olacak.

Apple haziran ayında yeni eserlerini tanıtabilir

WWDC, klâsik olarak Apple’ın iOS, iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS için gelecek güncellemelerini ayrıntılandırdığı yazılım odaklı bir etkinliktir. Örneğin geçen yıl Apple, FaceTime için SharePlay dayanağı, kimlikleri Apple Wallet’ta dijital biçimde saklama yeteneği, iPadOS için widget dayanağı ve iCloud Plus abonelik hizmetiyle yeni saklılık özellikleri üzere bir dizi yazılım geliştirmelerini sunmuştu.

Lakin bu aktifliğin bir farkı olabilir. Bu yılki WWDC‘nin her vakit sadece yazılıma odaklanacağı manasına gelmeyecek. Geçmiş etkinliklerde, yeni Mac Pro ve HomePod‘un yanı sıra güncellenmiş iMac‘ler ve iPad Pro’nun lansmanlarını görmüştük.

Bir öteki örnek Apple‘ın 2021 konferansında, Mac serisinin kendi Arm tabanlı Apple Silicon‘a geçişini duyurduğu etkinlikti. Bu yıl çıkacağı söylenen yeni bir M2 işlemci ile WWDC22’de yeni çipin kullanıldığını yahut hatta duyurulduğunu da görebiliriz.