The Information’ın yeni bir raporuna nazaran Apple CEO’su Tim Cook, Çinli yetkililerle “gizlice” 275 milyar dolardan fazla bir muahede imzaladı. Apple‘ın muahede kapsamında Çin iktisadını ve teknolojik yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmayı vaat ettiği de belirtildi.

Beş yıllık mutabakat, Tim Cook’un şirkete karşı bir dizi düzenleyici hareketi iptal etmek için 2016 yılında Çin’i ziyaret etmesiyle başlamış. Sızdırılan rapor, röportajlara ve dahili Apple evraklarına atıfta bulunarak bilinmeyen muahedeyi ortaya koydu. Milyar dolarlık muahede, şirkete karşı bir dizi düzenleyici aksiyonun muafiyetlerle feshedilmesi üzere ayrıntılar içeriyor. Ayrıyeten ülkedeki değerli yatırımlar, iş mutabakatları ve personel eğitimi karşılığında Çin pazarına erişim sağlanması da muahede kapsamında.

Tim Cook, bir dizi ziyaret sırasında Çin hükümetiyle şahsen beş yıllık bir muahede yapmış. Görünüşe nazaran, birkaç Apple yöneticisi Çin’deki makûs tanıtımdan ve şirketin Apple’ın lokal iktisada gereğince katkıda bulunmadığına inanan Çinli yetkililerle olan zayıf ilgisinden tasa duyuyordu.

Apple’ın 275 milyar dolarlık bilinmeyen mutabakatı sızdırıldı!

Tim Cook’un Apple Hisse, iCloud ve App Store’a yönelik tehditler konusunda Çin’deki “yetkililere ferdî olarak lobi yaptığı” tez ediliyor. Yetkilileri yumuşatmaya çalışan Apple, Didi Chuxing’e 1 milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. Kısa bir müddet sonra Tim Cook, Apple COO’su Jeff Williams ve hükümet işleri lideri Lisa Jackson ile birlikte Çin Komünist Partisi’nin merkez merkezi Zhongnanhai’de üst seviye hükümet yetkilileriyle bir ortaya geldi.

Muahedenin bir kesimi olarak Apple, aygıtlarında Çinli tedarikçilerden daha fazla bileşen kullanma, Çinli yazılım firmalarıyla muahedeler imzalama, Çin üniversiteleriyle teknoloji konusunda işbirliği yapma ve direkt Çinli teknoloji şirketlerine yatırım yapma kelamı verdi. Şirket ayrıyeten yeni perakende mağazaları, araştırma ve geliştirme tesisleri ve yenilenebilir güç projeleri dahil olmak üzere Çin’deki mevcut harcamalarından “milyarlarca dolar daha fazla” yatırım yapma kelamı verdi.