Apple, 8 Mart 2022 etkinliğinde yeni iPhone SE ile birlikte beşinci kuşak iPad Air’i tanıttı. Evvelki modele kıyasla etkileyici performans artışı sağlayan tabletin ayrıntılarına yakından bakalım.

Yeni iPad Air tableti yalnızca 5G ilişkisi ve gelişmiş USB-C transfer suratları sunmakla kalmıyor, birebir vakitte yeni iPad Air, şirketin en üst seviye iPad Pro serisiyle birebir Apple M1 yonga setini kullanıyor ve bunların hiçbirinde fiyat artışı da yok.

iPad Air 5’teki yenilikler neler?

iPad Air, evvelkinden çok farklı görünmeyebilir, lakin bu sefer çok daha süratli bir işlemci sunuyor.

Yeni renk seçenekleri

Dördüncü kuşak iPad Air’in sunduğu böylesine çarpıcı bir yine dizaynla, iPad Air‘in tıpkı 10,9 inç Liquid Retina ekranına, Güç düğmesinde Touch ID ve evvelkiyle neredeyse birebir görünmesine sebep olmuş. Lakin bu kesinlikle berbat bir şey demek değil. Apple‘a nazaran, misal bir fiyat noktasında rakip olan Windows dizüstü bilgisayarlardan hala 3 kat daha ince ve 4 kat daha hafif.

Fakat genel form faktörü değişmeden tıpkı kalırken, yeni bir renk seçeneği mevcut. Tıpkı Uzay Grisi, Yıldız Işığı, Pembe ve Mor renklerin yanı sıra yeni iPad Air, Mavi’nin yeni bir tonuyla da satışa sunulacak.

Yükseltilmiş yonga seti

Bu yıl ki iPad Air için kıymetli gelişmelerden biri yonga seti. Birçoğu iPad Air’in iPhone 13‘te bulunan yonga seti olan A15 Bionic‘i kullanacağını varsaysa da bunun yerine üst seviye iPad Pro serisiyle birebir Apple M1 yonga setine sahip olacak.

Bu, Apple‘ın CPU’da %60’lık bir artış ve grafik kısmında 2 kata kadar performans artışı, emsal bir fiyata muadil rakip Windows dizüstü bilgisayarlardan daha güçlü olmasını sağlamasıyla, selefine kıyasla etkileyici performans kazanımlarını temsil etmiş olacak.

Yeni iPad Air ne vakit piyasaya çıkacak?

Söylentilere nazaran Apple, Mart 2022 aktifliği sonrasında beşinci kuşak tabletin bir hafta sonra 18 Mart’ta tam sürümden evvel 11 Mart Cuma günü ön siparişe çıkacağını doğruladı.

Yeni iPad Air’in fiyatı ne kadar olacak?

iPad Air, tekrar tasarlanan model Ekim 2020’de piyasaya sürüldüğünde, 479 £/499 £’dan 579 £/599 $’a çıkarak 100 £/100 $’lık bir artışı temsil eden gözle görülür bir fiyat artışı görülmüştü. Fakat neyse ki, bu yeni tablet, bu sefer iPad Air 4 serisiyle birebir fiyatlandırma siyaseti ile satışa sunulacak. İşte iPad Air 5 serisinin fiyatlandırması:

  • iPad Air (64 GB, Wi-Fi): 579 £/599 $ vergiler hariç: 8.707 Türk lirası
  • iPad Air (256 GB, Wi-Fi): 729 £/749 $ vergiler hariç: 10.884 Türk lirası
  • iPad Air (64 GB, Wi-Fi ve Hücresel): 709 £/729 $ vergiler hariç: 10.594 Türk lirası
  • iPad Air (256 GB, Wi-Fi ve Hücresel): 859 £/879 $ vergiler hariç: 12.771 Türk lirası