Küçük işletmeler yakında iPhone’larını kullanarak ekstra donanıma muhtaçlık duymadan ödeme kabul edebilecek. Bloomberg’e nazaran Apple, önümüzdeki birkaç ay içinde, tahminen de bu baharda çıkacak olan iOS 15.4′ün son sürümüyle birlikte bir yazılım güncellemesiyle bu özelliği sunmaya başlayabilir.

Apple telefonlar ile temassız ödeme yapılabilecek!

Apple‘ın, telefonu ödeme portalına dönüştüren bir teknoloji geliştirmesiyle tanınan Mobeewave isimli Kanadalı bir teşebbüsü satın aldığı ve 2020’den beri hizmet üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Mobeewave’in teknolojisi, Square üzere harici bir donanım kullanılmasını gerektiren hizmetlerin bilakis, çalışması için sadece bir uygulamaya ve telefonun NFC’sine muhtaçlık duyacak. Kullanıcının yalnızca çekmek istediği fiyatı yazması kâfi olacak ve müşterilerinin sırf kredi kartını aygıtın gerisine tıklaması kâfi. Apple, şimdi bu bahisle ilgili yorum yapmadı bu nedenle yerleşik iPhone özelliğinin de bu biçimde çalışıp çalışmayacağı aşikâr değil.

Buna ek olarak, Bloomberg’in kaynakları, özelliğin Apple Pay’in bir kesimi olarak kullanıma sunulup sunulmayacağını söyleyemedi. Bununla birlikte, özelliği geliştiren takımın, Apple’ın Mobeewave’i satın almasından bu yana teknoloji devinin ödemeler kısmı ile çalıştığı bildiriliyor. Apple’ın hizmeti mevcut bir ödeme ağıyla başlatıp başlatmadığı da bu noktada bilinmiyor.

Mobeewave, daha evvel telefonlarını temassız ödeme terminallerine dönüştürmek için Samsung ile birlikte çalıştı. Kanada’da bu özelliğin pilot uygulamasını yaptılar ve hatta şirketin Samsung POS isimli satış noktası hizmetini ülkede yaygın olarak yayınladılar.