Rusya, Apple’ın toplam gelirinin büyük bir kısmını oluşturmasa da, teknoloji devinin ülkeyi terk etme kararının, ülkede artmakta olan akıllı telefon satışları üzerinde büyük bir tesiri olacak üzere görünüyor. Rus akıllı telefon satışlarının %15’ini temsil etmekte olan Apple ise, günlük 3 milyon dolar kaybetmeye hazırlanıyor!

Apple, Rusya pazarında günlük 3 milyon dolar kaybedecek!

Finans tahlilleri ile bilinen Finbold ile 7 Mart’ta paylaşılan son bulgulara nazaran Apple, Rus akıllı telefon satışlarının %15’ini temsil ediyor ve satıcı satışlarına nazaran ülke genelinde üçüncü sırayı alıyor. Güney Kore merkezli Samsung, Burga tarafından sağlanan datalara nazaran pazarın %34’ü ile birinci sırada yer alırken, onu %26 ile üçüncü sırada yer alan Xiaomi takip ediyor .

Öteki yerlerde Realme %8’e sahip, onu %3 pay ile Poco izliyor ve kalan %14’ü çeşitli küçük şirketler oluşturuyor.

Ayrıyeten Rusya’nın akıllı telefon satışlarının 2021’de yaklaşık 730 milyar ruble (7,6 milyar dolar) olduğu varsayım ediliyor. Sonuç olarak, Burga’nın hesaplamalarına nazaran Apple, her gün kestirimi 3 milyon dolar yahut öteki bir deyişle şayet eğilim devam ederse yıllık 1,14 milyar dolar iPhone satış geliri kaybedecek. Bu bilgiler Apple’ın en son belgelenen Rusya pazar hissesine ve şirketin 2021 itibariyle satışlardan elde ettiği gelire dayanmaktadır.