Teknoloji devinin Rus işgali konusunda “derinden telaş duyduğu” ve “şiddet sonucu acı çekenlerin” yanında olduğu söylendi.

Rusya’nın işgaline sessiz kalmayan birçok şirket üzere Apple’da yaptırımlarını açıkladı. Apple Hisse ve Apple Haritalar üzere öteki hizmetler de sonlandırıldı.

Nike işgal hakkında yorum yapmadı fakat müşteriler artık eserlerini çevrimiçi sipariş edemiyor. Rus müşteriler Nike’ın Rusya’daki müşterilere mal teslimatını garanti edemediği için çevrimiçi siparişleri durdurduğunu söz eden bir otomatik bildiri ile karşı karşıya kaldı. Lakin web sitesi, müşterileri en yakın Nike mağazalarına yönlendirdi.

Ukraynalı bir milletvekili olan Lesia Vsylenko, spor giysi devinin hareketinin özel şirketlerin Rusya’ya nasıl yaptırım uygulayabileceğinin şahane bir örneği olduğunu tweetledi.

Sinema stüdyoları, araba üreticileri ve teknoloji firmaları da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli marka son günlerde Rusya’dan geri çekildi.

Google, RT üzere Rus devlet takviyeli yayıncıları özelliklerinden kaldırdı.

Haber ajansı RIA’ya nazaran, Rusya’nın VTB Bank uygulaması üzere Rusça taşınabilir bankacılık uygulamaları yakında Apple’ın iOS işletim sistemini kullanan aygıtlarda tam olarak çalışmayabilir.

Rusya’ya hangi yaptırımlar uygulanıyor?

Apple yaptığı açıklamada, firmanın “Ukrayna vatandaşları için güvenlik ve ihtiyati tedbir” olarak Ukrayna’daki Apple Haritalar’da hem trafik hem de canlı olayları devre dışı bıraktığını söyledi.

Geçen hafta, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Twitter’da Apple’a açık bir mektup yayınladı ve Apple’dan Rusya’yı eserlerinden, hizmetlerinden ve App Store’dan kesmesini istedi.

Pazar araştırması şirketi Counterpoint’e nazaran Apple’ın iPhone’ları, geçen yıl satılan tüm telefonların yaklaşık %13’ünü sağlayarak Rusya’da en çok satan üçüncü akıllı telefon. Lakin bu, Apple’ın global iPhone satışlarının %2’sinden daha azını temsil ediyor.

Daha evvel Google, Rus hükümeti tarafından finanse edilen haber şirketlerinin reklam araçlarını ve YouTube’daki kimi özellikleri kısıtlamıştı. Şirket bir blog yazısında, “Tüm yaptırım gerekliliklerine uymayı taahhüt ediyoruz ve en son yönergeleri izlemeye devam ediyoruz.” Dedi.

Google ayrıyeten, hizmetlerimizin birçoklarının (Arama, Haritalar ve YouTube gibi) şu anda Rusya’da sunulduğunu ve global bilgi ve bakış açılarına erişim sağlamaya devam ettiğini söyledi.

Global markalar birer birer kendilerini Rusya’dan uzaklaştırmak için hareket ediyor ve bu da ülkeyi giderek daha izole bir hale getiriyor.