Avrupa Birliği (AB) tarafından tescil edilen Antep baklavası, son yıllarda farklı çeşitleriyle tüketicilerin beğenisine sunuluyor.


UNESCO’nun gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na karışma olan ilk Türk kenti Gaziantep’teki fıstık ustaları baklavanın lezzetini çeşitlendirmek namına son yıllarda önemli çalışmalara imza attı.


İlk olarak herkes tarafından bilindik klasik (kare) baklavayı müşterilerin beğenisine sunan ustalar, özellikle son yıllarda yaptıkları AR-GE çalışmalarıyla baklavanın çeşidini artırarak farklı tatlar ortaya çıkarmaya başladı.


Artık baklavacıların menüsünde klasik, kare, midye, havuç dilimi, fıstık yalan, şöbiyet, tahinli, soğuk ve mor fıstık bulunuyor.


Kentte 36 yıldır fıstık işletmeciliği yapan Levent Aktaş, baklavanın Türkiye’dahi en sayı tercih edilen tatlıların başında geldiğini söyledi.


Baklavanın AB tarafından tescil edilmesinin akabinde özellikle yurt sayılmazsa taleplerin yoğunlaştığını ifade fail Aktaş, son yıllarda her baklavacının farklı tek ürün anlamak için AR-GE çalışmalarına yoğunluk verdiğini ifade etti.


İlerleyen yıllarda onlarca çeşidinin ortaya çıkacağına inandığı müfit Aktaş, şunları söyledi:


Mesleğe ilk girdiğimizde az tür vardı. Gün geçtikçe yeni icraat ve çeşitlerle tezgahımız şenlenmeye başladı. Şu zihin bile 12-13 tür ürün bulunuyor. Bir iki tür üzerinde Ar-Ge çalışmamız var. İnşallah ilerleyen günlerde bunlarda tezgahımızda yer matlûp. AR-GE çalışmaları kolay olmuyor. Gaziantep kültürüne uygun olması için çalışmalarımızı yapıyoruz.”


“Herkesin damak tadına hitap edecek ürünler var”


Dünyada fıstık denilince akla Gaziantep’in geldiğini nâkil Aktaş, Antep baklavasının herkes tarafından radiyen tüketildiğini belirtti.


Baklavanın çeşitlenmesinden müşteri ve işletmecilerin dahi memnun olduğunu dile getiren Aktaş, “Dünyada fıstık denilince akla Türkiye, Türkiye’dahi fıstık denilince Gaziantep geliyor. Bir firma patent alınca başka firmaların yapmama gibi tek akıllandırma yok. Daha önce olmuştu mesela işletmeci tepkiyle karşılaştı. Kendi buluşlarımızı önce kendi tezgahımızda sunuyoruz. İlerleyen günlerde başka arkadaşlar bile isterlerse yapıyorlar. Burada Ahilik kültürü var. Birbirimizin tezgahına müdahale etmiyoruz.” niteleyerek konuştu.


Mor fıstık tezgahlarda dikkati çekiyor


Kentte işletmecilerin sürekli üretime dayanak olduğunu kaydeden Aktaş, “Meyveli, cevizli, perhiz gibi çeşitlerimiz var. Herkesin damak tadına hitap edecek ürünler var. İsteyenlere karışık kutu yapıyoruz. İnsanlar mutlu oluyor ve işletmeden içinde çıkmıyor.” dedi.


Tezgahlardaki mor baklavaların dikkati çektiğine işaret fail Aktaş, “İçerisinde yaban mersini, gülgillerden, vişne, gülgillerden ve mor patlıcana kadar ürünler var. Hiçbir koku ve koruyucu içermiyor. Protein ve antioksidan yönü henüz faydalı tek ürün. Mor fıstık insan vücuduna faydalıdır. Bu ürünün nasıl yapıldığını ve içerisinde neler olduğunu yaptığımız el broşürleriyle gelen müşterilere gösteriyoruz. İçerisinde yüzde yüz kırmızı meyvelerin özü var.” niteleyerek konuştu.


Müşterilerden İbrahim Zeren dahi henüz önce kentteki fıstık çeşitlerini sayı kez denediğini belirtti.


Mor baklavanın başka fıstık türlerine göre henüz güzel olduğunu dile getiren Zeren, “Diğer baklavaların tadına alışıldığı için yerde biraz henüz farklı. Görünüm ve şekil açısından bile güzel. Herkese denemesini tavsiye edebilirim. Dİğer baklavalara nazaran rengi ve tadı değişik. Meyve tadı bile alıyorsunuz. Yapanların eline sağlık.” şeklinde konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.