Akıllı telefonlarımız uzun müddettir el fenerine (Led ışık) sahip ve karanlık ortamlarda objeleri görmenize yahut fotoğraf çekmek için ekstra ışık almamıza yardımcı olmak için kullanılıyor.

Android sistemi hiçbir vakit el fenerinin parlaklığını ayarlama yeteneğine sahip değildi, lakin Android 13 ile nihayet bu özellik piyasaya sürülecek. Fakat bu özelliğin kimi telefonlarda olduğunu biliyoruz. Kimi Android orta yüzlerinin bu özelliği sistemlerine eklediklerini gördük, lakin Android 13 ile bu direkt Google tarafından geliştiriliyor.

Samsung, One UI‘da ayarlanabilir el fenerine sahipti. Android 13 ile piyasaya sürülen rastgele bir telefon, MIUI üzere hangi Android orta yüzünü çalıştırırsa çalıştırsın bu özelliğe sahip olacak. Standart hale gelen bu özellik herkes için yeterli görünüyor.

Android 13, getTorchStrengthLevel ve turnOnTorchWithStrengthLevel metotlarını CameraManager sınıfına getiriyor. turnOnTorchWithStrengthLevel yapı ayarı, el fenerinin farklı parlaklık düzeylerini ayarlar. Daha evvel uygulamalar sırf setTorchMode API ile açılıp kapanıyordu, lakin bu durum Android 13 ile değişecek.

Yeni bir kamera HAL’nin belgelerinin güncellenmesi gerektiğinden, bu özelliğin her Android aygıtında çalışmasını beklemeyin. iPhone‘lar uzun müddettir bu özelliğe sahip ve Android’de bu özelliği görmek hoş. Her telefonun destekleyeceği şimdi aşikâr değil lakin şimdilik tek yapmanız gereken güncellemeleri beklemek. Parlaklığı ayarlamak için aslında üçüncü parti bir uygulama kullanıyorsanız, artık buna gereksiniminiz olmayacak, bu süreci direkt sistem üzerinden denetim edebileceksiniz.