Anahtar kelime yoğunluğunuzu artırmak için metnin gövdesinde anahtar kelimenizi birden çok kez kullanmak, Google’a makalenizin konusunu belirtmek için çok önemlidir.

Anahtar kelimeleri aşırı kullanmamalısınız; aksi halde Google, arama sonuçlarını manipüle etmeye çalıştığınızı düşünebilir. Çok fazla anahtar kelime ve web sayfanız ceza alabilir.

Büyük soru; Normal nedir?

Sabit bir yüzdeye sahip olmak yerine, Google’ın belirli bir sorgu için bir anahtar kelimenin veya anahtar kelime öbeğinin yoğunluğunu TF-IDF kullanarak aynı konudaki diğer üst sıralarda yer alan sayfalarla karşılaştırarak hesaplayacağı düşünülmektedir.

TF-IDF, Terim Frekansı – Ters Belge Frekansı anlamına gelir.

Buna rağmen, bazı SEO araçları hala başlıkta, içerikte, meta açıklamada ve resim alt kısmında ana anahtar kelimenizin bulunmasını zorlar. Örneğin:

 • Moz, anahtar kelimenizi bunların her birinde kullanmanızı önerir, ancak aynı zamanda anahtar kelime doldurmayı vurgulayarak bunu dengeler.
 • Bence SEMrush, karşılaştırma amacıyla anahtar kelimeniz için en iyi sonuçların TF-IF’si gibi istatistikleri sağladığı için biraz daha iyi yapıyor.

Ama dikkat et.

Tecrübelerime dayanarak, SEO Araçları’nın tavsiyelerine uymaya çok fazla odaklandığımda yazımın kalitesinin düştüğünü biliyorum. Doğal bir şekilde yazın ve gerekirse daha sonra Search Console’da sayfanın performansını kontrol ettikten sonra ince ayar yapın.

Deneyimim, birazdan daha ayrıntılı olarak tartışacağım anahtar kelime yoğunluğunu göz ardı etmeniz gerektiğini söyleyen Google tarafından destekleniyor.

Daha yüksek anahtar kelime yoğunluğu Google Sıralamalarınızı yükseltir mi?

Google çalışanlarının Uzmanlarının söylediklerine derinlemesine baktım:

Moz sayfa içi optimizasyon aracı, anahtar kelimelerin kullanımını teşvik eder.

Moz On-Page Grader’da bir sayfayı belirli bir anahtar kelime için optimize ederken, araç sizi hedef anahtar kelimenizi Başlık, Gövde, Meta Açıklama, URL ve Resim Alt Etiketinde en az bir kez kullanmaya teşvik eder.

Ayrıca sizi anahtar kelime doldurma konusunda da uyarırlar.

Belge metninde anahtar kelimeleri çok fazla kullanırsanız, arama motorları sayfanızı anahtar kelime doldurma (bir tür arama motoru spam’ı) için etiketleyebilir, bu da arama motorlarındaki sıralamanıza zarar verebilir ve aramada spam benzeri görünebilir. sonuçları potansiyel ziyaretçilere sunar.

Daha önce de söylediğim gibi ve aşağıda daha fazlasını okuyacağınız gibi, belki de daha doğal bir yaklaşıma ihtiyaç vardır.

Google: Anahtar Kelime Doldurma, düşük kaliteli içeriğin bir işaretidir

Google Kalite Derecelendirme Yönergeleri, web sayfası veya içeriğin en düşük kalitesini gösteren özelliklerin türünü belirler. Düşük kaliteli içeriğin önde gelen göstergelerinden biri anahtar kelime doldurmadır.

Mutlak en düşük kaliteli sayfa için, anahtar kelime doldurmanın sonucu daha çok anlamsız olacaktır. Bir kişi tarafından okunması amaçlanmayan bir metin bloğunu düşünün. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz, Değerlendiriciler Kılavuzunda aşırı bir örneğe atıfta bulunulmaktadır:

Kalite Değerlendiricileri Yönergeleri - Anahtar Kelime Doldurma.

Bu, anahtar kelimelerin bir sıralama faktörü olup olmadığına pek ışık tutmasa da, Matt Cutts’ın anahtar kelime doldurmanın bir cezaya neden olabileceği yönündeki ifadesini yeniden doğruluyor (makalenin devamına bakın).

Söyleniyor ki, John Mueller, Haziran 2018’de söyledi anahtar kelime doldurmayı görmezden gelseler bile, sıralamasına yardımcı olmak için “bazen başka bir yerde bulunabilecek kadar değer” olduğunu. Ayrıca, anahtar kelime doldurma, sayfanın kaldırılmasına neden olmamalıdır.

Mueller, Anahtar Kelime Yoğunluğunu göz ardı etmenizi önerir – “Arama motorları ilerledi.”

24 Ekim 2014’te İngilizce bir Google Web Yöneticisi Merkezi ofis saatleri görüşmesinde John Mueller şunları söyledi:

Anahtar kelime yoğunluğu, genel olarak odaklanmayacağım bir şeydir. İçeriğinizin doğal bir şekilde yazıldığından emin olun. İnsanlar, web sitenizi görüntülediklerinde, her kelimenin tekrarlanma sayısını saymayacaklardır.

Ve arama motorları da yıllar içinde oradan biraz uzaklaştı. Böylece, sayfalarında aynı anahtar kelimeyi 20 kez kullanan biri tarafından etkilenmeyecekler çünkü bunun, arama motorlarının bu sayfanın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

Esasen içeriğe bakıyoruz. Normal metinde olduğu gibi onu anlamaya çalışıyoruz. Ve bir sayfada anahtar kelime doldurma gibi şeylerin olduğunu görürsek, bunu görmezden gelmeye çalışırız ve sadece sayfanın bulabileceğimiz geri kalanına odaklanırız.

Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller’e, İngilizce Google Web Yöneticisi Merkezi ofis saatleri görüşmesinde anahtar kelime yoğunluğu hakkında soru soruldu.

Özellikle, bir site benzersiz içeriğe sahip olsa ve anahtar kelimelerin yoğunluğu doğal olsa bile, gezinme bağlantılarında veya başlıklarda tam eşleşen bağlantı metni kullanmanın SEO için kötü olup olmayacağı soruldu. Google, kullanıcılarınız için anlamlı olan bağlantı metni kullanmanız gerektiğini onayladı.

Daha sonra anahtar kelime yoğunluğundan ve işlerin oradan nasıl ilerlediğinden bahsetti. Yorumlarını almanın güvenli olduğunu düşünüyorum, yani bunu açıkça söylemese de Google artık TF-IDF kullanıyor.

Sohbetin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Matt Cutts, SEO’ların anahtar kelime yoğunluğu takıntısını bırakmasını istiyor.

2011’de anahtar kelime yoğunluğuyla ilgili bir soruya yanıt olarak Matt Cutts, katı ve hızlı bir kural olmadığını onayladı. Anahtar kelimeye ve konuya göre değişir. Bir şeyi anahtar kelime olarak kullanırsanız, sıralamadaki konumunuza zarar verebilir.

Google’da Webspam’in eski başkanı Matt Cutts’a şu soru soruldu:

İdeal anahtar kelime yoğunluğu nedir: %0,7 mi, %7 mi yoksa %77 mi? Yoksa başka bir numara mı?

Matt Cutts’ın yanıtında yer alan en önemli noktalardan bazıları şunlardır:

Pek çok insan birinin tarifi olduğunu düşünür ve bunu kurabiye pişirmeyi bildiğiniz gibi takip edebilirsiniz ve harfi harfine takip ederseniz, bir numara olursunuz ve bu iş böyle olmaz.

Öyleyse, tamam, %14,5 anahtar kelime yoğunluğuna sahip olacağım veya yüzde yedi veya yüzde yetmiş yedi ve bu, bir numara olacağım anlamına gelecek, diyebileceğinizi düşünüyorsanız, gerçekten durum böyle değil.

Bir şeyleri tekrar tekrar tekrarlamaya devam ederseniz, anahtar kelime doldurma tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

Deneyimli bir SEO uzmanıysanız, birisi sahte göründüğü için sayfada aynı ifadeyi olabildiğince çok almaya çalışır ve bu, o niş içinde yardım etmek yerine tamam demeye çalıştığımız türden bir alandır. bu biraz canını acıtsın

Bu yüzden, insanlar anahtar kelime yoğunluğu takıntısını bırakabilse çok sevinirim; bölgeye göre değişeceğini biliyorsunuz, diğer sitelerin onu sıraladığını bildiğinize göre değişecek. Kesin ve hızlı bir kural yoktur ve size katı ve hızlı bir kural olduğunu söyleyen kimse yoktur.

Matt Cutts’ın değindiği noktalar ilginç. 2011’de bile, Google belirli bir anahtar kelime yoğunluğunun ötesine bakıyor gibi görünüyor. Halihazırda sıralama yapan diğer siteler tarafından kullanılan yoğunluğa bağlı olarak değişecektir. Ayrıca, çok fazla anahtar kelime eklerseniz sitenizi cezalandırırlar.

Normal yazarsan daha iyi olur. Yine de bunu söylemek yapmaktan daha kolay.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelime Yoğunluğu nedir?

Anahtar kelime yoğunluğu, bir belgedeki belirli anahtar kelimelerin o belgedeki kelime sayısına göre sayısıyla ilgilidir.

Anahtar Kelime Yoğunluğunu nasıl hesaplarsınız?

Anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak için birkaç formül vardır.

Önce basit bir formül ele alalım:

 • (Anahtar kelime sayısı / Sayfadaki toplam kelime sayısı) * 100

Ancak, bu kavramı adalet yapmaz. Google bundan biraz daha akıllıdır ve hatta TF-IDF ile bu sonraki formülün çok ötesine geçmiştir.

 • Anahtar Kelime Yoğunluğu = (Nkr / (Tkn – (Nkr x (Nwp – 1)))) x 100

Neresi:

 • Nkr = belirli bir anahtar kelime öbeğini kaç kez tekrarladığınız
 • Nwp = anahtar kelime öbeğinizdeki kelime sayısı
 • Tkn = analiz edilen metindeki toplam kelime sayısı

Ancak yazıda da belirttiğim gibi bu şekilde anahtar kelime yoğunluğu tartışmaları artık önemini yitirmiştir. Google yoluna devam etti.

Anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmek için hangi araçları kullanabilirsiniz?

Birçok anahtar kelime araştırma aracı, birincil ve ilgili anahtar kelimelerinize karar vermenize yardımcı olabilir. Birçoğu, anahtar kelimenizin veya kelime öbeğinizin Google için optimize edilip edilmediğini kontrol edecek, anlamsal anahtar kelimeler veya belirli anahtar kelime öbekleri sunacak ve genel olarak içerik kalitenizi kontrol edecektir.

İşte en popüler olanlardan bazıları:

 • SEMrush
 • Bilişsel SEO
 • Moz
 • Ahrefs

Daha birçok SEO aracı var, ancak bunlar başlıcaları.