AMP ve duyarlı internet sayfaları oldukça farklıdır, yalnız bu, aralarında seçim yapma ve hatta ikisini aynı anda kullanma olanağı olmadığı anlamına gelmez.

AMP, yalnızca mobil sitenizi hızlandırmak için yöntemler içermekle kalmaz, hem de Yakın zamana kadar arama sonuçlarında daha oldukça görünürlük sağlar.

muntazam bir halde uygulandığında AMP, duyarlı masaüstü sitenizin yerini bile alabilir. Makalede bunun iyi bir düşünce olup olmadığına bakacağız.

AMP nedir?

AMP sayfaları, yavaş mobil bağlantılarda performansa öncelik vermek için sıkı kodlama standartlarına uyan, yüksek düzeyde optimize edilmiş bir web sayfasıdır.

Aşağıdakiler oldukça kısa bir özettir:

  • AMP HTML’si — AMP sayfanızın şablonu, bazı hususi AMP özelliklerine haiz standart HTML’dir. Bazı standart HTML Etiketleri, AMP’ye özgü etiketlerle (ör. amp-img) değiştirilir. ek olarak maksimum 50 kb ile satır içi CSS kullanmanız gerekecektir.
  • AMP JS’si — AMP sayfaları, sayfanın süratli bir halde oluşturulmasını sağlamak için AMP’nin tüm en iyi uygulamalarını tatbik eden kendi AMP JS Kitaplığını kullanır. Başlıca özelliklerden biri, kaynak yüklenirken sayfanın geri kalanının yüklenmesini engellememek için tüm üçüncü taraf kaynaklarının eşzamansız olarak yüklenmesidir. hususi JavaScript çoğunlukla yasaktır.
  • Önbelleğe Alınmış AMP Sayfaları — AMP kodlama standartlarının doğru bir halde uygulanmış olduğu durumlarda Google, AMP sayfasının bir kopyasını alır ve dünyanın çeşitli yerlerinde önbelleğe alır. Bu, nerede olurlarsa olsunlar, sayfanın tüm kullanıcılar için son aşama süratli bir halde oluşturulduğu anlamına gelir.

AMP kodlama gereksinimlerinin daha detaylı bir teknik özetini burada bulabilirsiniz.

Hızla ilgili avantajlara ek olarak, yeni AMP Karuseli vasıtasıyla Google’da ek görünürlük elde edebilirsiniz.

sözgelişi, haber tabanlı siteler için “canlı” etiket ve maksimum okunan haberler döngüsü benzer halde belirli özellikler AMP sayfalarıyla sınırlıdır.

AMP carousel örneklerini aşağıda görebilirsiniz (Twitter üstünden görüntüler):

AMP bandıArama sonucu AMP - Şimşek

Duyarlı Tasarım Nedir?

Duyarlı web tasarımı, web sayfanızın otomatikman ekranınızın boyutuna nazaran tekrardan boyutlandırıldığı yerdir. Bu, hangi cihazda görüntülerseniz izleyin mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaratır ve ayrı bir mobil site ihtiyacını ortadan kaldırır.

Duyarlı tasarımın değişik ekran boyutlarına iyi mi uyum sağladığını aşağıda görebilirsiniz:

Duyarlı Tasarım Örneği.

Duyarlı tasarım yerine sitenizin ayrı bir mobil versiyonuna haiz olabilirsiniz. Mart 2019’da Google’dan John Mueller, mobil öncelikli dizine ekleme ile duyarlı web tasarımının önerilmesini önerdi.

Google’ın 2016 AMP ve Duyarlı Tasarım Tartışması

Tüm AMP ve duyarlı tasarım tartışması ilk olarak Google’dan Maile Ohye’nin SEJ zirvesinde yapmış olduğu bir yorumla başladı ve öteki Google çalışanlarının katılımıyla Twitter’da gelişti.

Nisan 2016’da SEJ Zirvesi’nde, AMP sayfalarının resmi olarak kullanıma sunulmasından birkaç ay sonrasında, Google’dan Maile Ohye’ye web yöneticilerine Mobil ve Duyarlı internet sayfalarını AMP ile değiştirmeleri gerekip gerekmediği soruldu.

TheSempost’a nazaran Ohye bu yaklaşımı reddetti. Mobil web sitenizi AMP ile değiştirmemeniz icap ettiğini söylemiş oldu.

Tüm söyleşi, Google’ın mobil öncelikli indeksleme duyurusundan sonrasında Kasım 2016’da tekrardan başladı.

Twitter’da, AMP sayfasının “düzgüsel” sayfayla aynı içeriğe haiz olması gerekip gerekmediği sorulduğunda, kullanıcının mobil internet sayfası versiyonu olarak AMP kullandığı ima edildiğinde, şaşırtıcı ve hayret verici bir söyleşi gelişti.

İlk yanıt, birincil mobil sürümünüz olarak AMP sayfalarını kullanıyorsanız, bu sayfaları sayfanın yalnızca mobil sürümü olarak ele almanız gerektiği anlamına geliyordu.

Daha sonrasında başka bir eski Google çalışanı, “AMP’nin mobil uyumlu bir web sitesinin yerine geçmediğini” kati bir halde belirterek söze girdi.

Başka bir eski Google çalışanı, Pedro’nun iddiasına yanlış bulunduğunu söyleyerek yanıt verdi. Tüm içeriğiniz AMP tarafınca belirlenen kısıtlamalara uyuyorsa, bu fena bir seçenek değildir. Google’da bir web yöneticisi trend analisti olan John Mueller, bunun mümkün bulunduğunu ve AMP’nin yüksek süratli bir çerçeve bulunduğunu doğruladı.

2022’de AMP Kullanmaya kıymet mi?

2020’deki konum, bu erken tartışmalardan mühim seviyede olgunlaştı.

AMP mobil, masaüstü yada duyarlı bir site olarak kullanılabilir.

Birçok internet sayfası, son aşama kısıtlayıcı kodlama gereksinimleri sebebiyle masaüstü sürümleri için AMP kullanmaz. Hazır bir temanın yada Bootstrap benzer halde popüler çerçeveleri kullanan bir web sitesinin uyumlu olması pek mümkün değildir. Web yöneticileri daha sonrasında sitelerinin AMP için tamamen hususi başka bir sürümünü oluşturmak zorunda kalıyor, bu da zaman ve paraya mal oluyor.

Büyük olasılıkla, web yöneticileri sitelerinin kolay, azaltılmış bir sürümünü oluşturmak için hazır bir eklenti kullanacaklardır. İlk eklentiler son aşama basitti ve web yöneticileri bu tarz şeyleri kullanırken daha düşük katılım oranları görmüş oldu ve bu da birçok kişinin AMP kullanmayı bırakmasına niçin oldu.

AMP eklentileri son bir yada iki yılda oldukça gelişti ve artık oldukça sayıda tasarım arasından seçim yapabilirsiniz.

AMP tasarımlarını gösteren web sitelerinin koleksiyonu son yıllarda gelişme göstermiştir.

AMP ve Duyarlı sitenizi aynı hale getirmek her zamankinden daha kolay

İyi bir geliştirici, zaman ve bütçe göz önüne alındığında, hantal bir çerçeveye güvenmez, bunun yerine internet sayfasını sıfırdan kodlar. sözgelişi Bootstrap çerçevesi, birden oldukça kullanıcı kullandığı için uyumlu değildir. !important öteki sebeplerin yanı sıra etiketler.

CSS Grid ile CSS’deki gelişmeler, geçen yıl süresince bunu yapmayı oldukça daha kolay hale getirdi. Bunu yaparak, duyarlı sitenin kodunu tekrardan kullanabilirsiniz.

oldukça azca değişiklikle tamamen aynı görünen bir AMP sitesine haiz olabilirsiniz. Buna AMP sürümünüzün duyarlı olması da dahildir.

Masaüstü sitenizi AMP ile değişiklik yapmak fena bir fikirdir

Teknik olarak tüm site sürümlerinizi AMP ile tamamen değişiklik yapmak mümkün olsa da, muhtemelen bunu yapmak mantıklı değildir.

AMP öldü ve Google, maksimum Okunan Haberler döngüsü vasıtasıyla arama sonuçlarında onlara ayrıcalıklı işlem göstermeyi bıraktığından beri o şekilde.

Bunun yerine mühim Web Verilerinize odaklanmalısınız, özetlemek gerekirse:

  • En Büyük İçerikli Boyama (LCP) – Bu, yükleme performansının bir ölçüsüdür.
  • İlk Giriş Gecikmesi (FID) – Bu, sayfa etkileşimli hale gelmeden önceki süreyi ölçer.
  • Kümülatif düzey Bok (CLS) – Bu, görsel kararlılığı ölçer.

AMP’nin bu mevzularda destek olabileceği hâlâ doğru olsa da, artık geliştiricilerin aynı şeyi yada daha iyisini elde etmek için kullanabileceği bir oldukça başka yöntem var.

aslına bakarsak, AMP özelliklerinin birçoğunu “Bento” isminde olan daha hafifçe bir web bileşenleri koleksiyonuna dönüştürmek için emekler çoktan başladı.

AMP ile bir site oluşturdum ve yavaştı, şişkindi ve mühim Web Verilerine karşı oldukça fena performans gösterdi. Aynı siteyi Bento kullanmak için dönüştürdüm ve performans mühim seviyede arttı.

tekrar asla AMP kullanmam. Benim için öldü.