Yastık altı altınların iktisada kazandırılması uzun müddettir amaçlanıyordu. Bu gayeye ulaşmak için Altın Tasarruf Sistemi bugün uygulamaya giriyor.

Altın Tasarruf Sistemi ile vatandaşlar “Altın Depo Hesapları, Altın İştirak Hesapları, Çeyrek Hesap, Çeyrek İştirak Hesabı, Altın Dönüşümlü TL Mevduat, Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı” tercih edebilecek.

Yeni sistem ile birlikte “rafinerilerin oluşturduğu kuyumcu ağları üzerinden özel yazılımlar aracılığı ile fiziki altınlar banka hesaplarına aktarılabilecek. Vatandaşlar banka şubeleri aracılığıyla da fiziki altınlarını teslim edebilecek.” Hurda altında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca belirlenen “Hurda Altın Değerlemesinde Kullanılacak Taban Milyem Değerleri” temel alınacak.

Altında yeni periyot başlıyor! İşte Altın Tasarruf Sistemi

Geri alınması istenen fiziki altın 24 ayar gram, külçe yahut çeyrek ya da Darphane altını olacak. Vatandaş hiçbir mağduriyet yaşamayacak biçimde yeni sistem uygulamaya geçilecek. Vatandaş fiziki altınını teslim ettiğinde isterse bankadaki altın hesaplarına isterse teslim ettiği altının TL karşılığının TL cinsi hesaplarına transferi talep edebilecek.

Bu sistem ile birlikte yastık altındaki atınlar pahalandırılacak. Vatandaş finansal sisteme aktardığı altın tasarrufunu tercih ettiği halde kıymetlendirme hakkına sahip olacak. İstediği formda fiziki olarak çekmek istediğinde banka yahut kuyumcu üzerinden rahatlıkla çekebilecek. Bileziğini kuyumcuya götüren vatandaş karşılığını çeyrek ya da gram altın olarak alabilecek.