COVID-19 testi günlük hayatımızda epey değerli bir test haline geldi. Hal bu türlü olunca bu testin daha pratik bir kullanım ile sunulması şaşırtan olmayacaktır. Gizmodo’dan gelen bir rapora nazaran Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nden bir küme araştırmacı, nazaran, telefonunuzda bir uygulama kullanarak yeni bir cins COVID test sistemi tasarladı.

Sisteme “smaRT-LAMP”, kullandığı uygulamaya ise Bacticount deniyor ve sonuçların PCR testi kadar yanlışsız olduğu söyleniyor. Numune başına 7 USD (USD) ve yarım saatlik bekleme mühleti vaat ediliyor.

Akıllı telefonla covid-19 testi keşfedildi!

Bacticount resmi web sitesininde “COVID-19‘a (SARS-CoV-2) neden olan virüs, influenza üzere her biri farklı tedavi stratejileri gerektiren öteki teneffüs yolu patojenleriyle örtüşen semptomlara sahip. Ayrıyeten, antijen bazlı test kitlerinin doğruluğu hudutlu lakin. Nükleik asit testleri ise kıymetli ve vakit alıyor. Bacticount uygulaması ve yeni bir nükleik asit test tekniğiyle, tükürük numuneleri artık numune başına 7 ABD Doları karşılığında bir akıllı telefon kullanılarak yaklaşık yarım saat içinde COVID-19 ve grip için test edilebilir” sözleri yer alıyor.

Kullanılışı ise kolay. Hasta kişi tükürüğünün bir kısmını sıcak bir plakanın üzerinde bulunan bir test kitine yerleştirir. Uygulamayı çalıştırıldığı vakit ekran parlak kırmızıya dönerse sonuç olumlu manasına geliyor. Açıkçası bu metot epeyce pratik ve vakitten tasarruf edilmesini sağlayan bir yol olabilir.