Yüksek katlı binalar metropollerin neredeyse olmazsa olmazı haline geldi. Sayıları hızla kalan yerde binalar uzadıkça uzuyor, yüzlerce hatta kimileyin binlerce insanı barındırıyor. Dolayısıyla yerde binaların planlamasının gerçek yapılması yetişkin önem taşıyor. Ancak son dönemde rezidans tipi binalarda kaynak yangınlar, planlamanın gerçek yapılıp yapılmadığı sorusunu akıllara getiriyor.


Peki yeni nesil rezidansların proje süreçlerinde nelere uyanıklık edilmesi gerekiyor? Yangın yönetmeliği, murakabe mekanizmaları, uygulama aşamaları ve ruhsat konularını Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) Başkanı Taner Kaboğlu, Haberler’açınık anlattı.


“Yangın yönetmeliğinde ağırlaştırılmış kurallar var”


Tahmin edileceği üzere tek binadaki en önemli unsurların başında inşasında kullanılan malzemeler geliyor. Ancak tarımsal sağlam olduğu kadar yangına karşı bile sağlam olmalı. Yangın yönetmeliği dahi yerde tip binalarda atılması gereken adımlara sıra getiren tek kılavuz niteliğinde. Taner Kaboğlu bile yangın yönetmeliğinde yer saha maddeleri şöyle açıklıyor:


“Yüksek katlı binalarda hem binada kullanılan yapı malzemeleri hem dahi binadaki yangın güvenliğini ilgilendiren önlemlerle ilgili ağırlaştırılmış kurallar var. Otomatik söndürme ve kavrama sistemlerinin kullanılması, merdiven basınçlandırma sistemlerinin kullanılması, yapı malzemelerinin yanmaz ya bile yangına malûm sürelerde sağlam olması gibi hükümler yer alıyor. Bunların hepsi yangın yönetmeliğinde açık marke merkezde.”


Bu kurallara projelendirme safhasında olduğu kadar uygulama sırasında bile mutlaka uyulması gerektiğini söyleyen Kaboğlu, “Malzeme temini ve uygulama süreçlerinde ne yazık ki projelerde tarif edilen ürünlerin kullanılması gerçekleşmeyebiliyor. Bu bile bazen sıkıntılara sebep oluyor” debba.

[Fotoğraf: AA]


Binanın sayılmazsa kaynak yangın tetikdur sistemini devreye sokmuyor


Yangının nerede başladığı rezidans tipi binalar için hayati önem taşıyor. Kaboğlu, binanın sayılmazsa kaynak yangınlarda, içeride bağcıklı tetikdur sistemlerinin devreye girmesinin mümkün olmadığını söylüyor.


“Klima balkonları binaların hariç ortamlarında bulunur. Normalde tetikdur veren yangın dedektörleri kapalı mekanlarda kullanılır. Yani standart bunu gerektirir. Dış mekanlarda balkonlarda ve klima balkonlarında yerde cihazların kullanılması duruma göre değişebilir. Yani hariç mekanda kaynak tek yangında tetikdur vermemesi projede tek eksiklik olduğu anlamına gelmeyebilir. Tercihle ilişkili olabilir.”


Kaboğlu, sistemli murakabe ile yangın riskinin en organ indirilebileceği görüşünde.


“Eğer yangın klimadan başladıysa, tek kere klimanın yangını başlatmayacağı şekilde tedbirler alınması gerekir. Klimadan yangın nasıl başlar? Açık unutulur, sayı uzun tek süre başlamak, kabloları ısınır ve yangın başlar. Burada elektrik tesisatının tedbirlerini dahi sorgulamak gerekir. Yani yangın klima kaynaklıysa bunlara muhakkak bakılacaktır. Fakat şunu bile söylemeliyim ki binalar, ilk işletmeye alınırken kontroller sayı ayrıntılı olumsuzlama. Daha bile önemlisi ilk devreye alındıktan sonra binada tadilat değişikliği olduğu zaman bununla ilgili izin örtmek gibi tek süreç olmadığından periyodik kontrollerin olması lazım.”

[Fotoğraf: AA]


İnşa sürecinde projeye sadık kalınıyor mu?


Kaboğlu sayı katlı tarımsal projelerinde her şeyin eksiksiz tek şekilde sunulabildiğini ifade ediyor. Ancak kök mesele projede gösterilen, kullanılacağı söyleme edilen malzemelerin uygulamada ihmal edilebiliyor olması. Kullanılan ucuz malzemeler ise yangına çağrılık çıkarıyor.


Hal böyle olunca bile Kaboğlu, “yangın sökmek durumunda, sıçraması ve yayılmasının önüne geçilemez olabiliyor” debba.


“Yüksek katlı binalarda abaşo katlardaki yangının sürme etmesinin ve durdurulamamasının en sayı görülen sebebi, yapı malzemelerinin yanlış kullanılması. Bu yapı malzemelerinin yanlış yönlendirilmesi, henüz ucuz malzemelerin seçilmesi nedeniyle yerde yayılmalar olabiliyor.”

[Fotoğraf: AA]


Binanın hariç cephesinde kaynak yangın oksijenle beslenip büyüyor


Peki, olası tek yangında hariç cephedeki alevler nasıl yerde kadar yayılabiliyor? Dış alanlarda kaynak yangınlarda oksijen, yangının büyümesi ve yayılması için önemli tek ayrıntı.


“Klimalar açık balkonlarda bulunuyor. Ve her katta klima hariç ünitesi varsa, abaşo kattaki klimanın hariç ünitesinde kaynak yangın, sıcaklığını üst katlara yeterince iletir ve üst kattaki klimayı bile tutuşturabilir malûm tek süre müdahale olmazsa. Bir süre sonra bile sıcaklık malûm tek seviyeye çıkınca, (600–800 derecelerden bahsediyoruz), ondan sonra durdurmak imkansız hale geliyor. Atmosfere açık tek mahal, sürekli oksijenle besleniyor yangın, nedeniyle yerde tür ortamlar yangının hızla yayılması için ideal.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.