Akaryakıta gelen artırımların gerisi ardı kesilmiyor üzere görünüyor. Motorine yapılan artırımın akabinde artık de akaryakıta bir artırım geliyor. Geçtiğimiz günlerde motorine 80 kuruşluk bir artırım yapılmıştı. Artık ise bölümden edinilen bilgilere nazaran akaryakıta 72 kuruşluk bir artırım yapılacak.

Güç piyasasından gelen bilgiye nazaran motorinin akabinde bugün de akaryakıta 72 kuruş artırım gelecek. Pompa fiyatlarına yansıyacak bu artırımın akabinde yeni fiyatlar 15’e dayanacak diyebiliriz.

Akaryakıta yeni bir artırım daha geliyor!

Yeni bir artırım haberinin gelmesiyle fiyatlardaki değişiklik de ortaya çıktı. Akaryakıta yapılacak yeni artırımın akabinde akaryakıtın litresi yaklaşık olarak İstanbul’da 14,46 TL’den 15,18 TL’ye, Ankara’da 14,56 TL’den 15,28 TL’ye, İzmir’de 14,58 TL’den 15,30 TL’ye yükselecek. Enflasyon ve global pazarlarda akaryakıtın pahalanması sebebiyle yapılan artırımlar geçen yılla kıyaslandığında yüzde 111 artırım almış olacak.

Geçtiğimiz yıl dolar kurunda yaşanan çalkantılar yüzünden akaryakıta daima artırım yapılmaktaydı. Kur Muhafazalı TL mevduat sisteminin açıklanmasıyla dolar kuru denetim altına alınsa da birtakım şeylerde fiyat artışları ne yazık ki sürat kesmeden devam etti. Bunun en öne çıkan örneği de akaryakıt oldu. Dün geceki artırımla birlikte motorinin litre fiyatı hali hazırda yaklaşık olarak İstanbul’da 14,60 TL’den 15,40 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 14,71 TL’den 15,51 TL’ye yükselmişti.