Geçtiğimiz periyotlarda dolar kurunda yaşanan çalkantılar sebebiyle her gün akaryakıta artırım haberi gündemdeydi. Dolar kurundaki çalkantılar sabitlenmesi ve doların düşmesiyle akaryakıt fiyatlarında indirim bekleniyordu. Fakat akaryakıta yeni artırım haberi kısa müddette tekrar geldi.

Geçtiğimiz haftalarda dolar kuru 18’e kadar yükselmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur muhafazalı TL mevduat sistemini açıklamasıyla dolar kurunda ani bir düşüş meydana geldi. 11’e kadar gerileyen dolar kuruna karşın beklenen indirimler gelmedi. Doların düşmesine karşın akaryakıtta indirim beklerken artık bir artırım haberi geldi.

Akaryakıta bu gece, motorine de yarın geceden itibaren artırım geliyor. Akaryakıtta 68 kuruş, motorinde 1 TL’lik artırımların Pompa satış fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Akaryakıta yeni artırım geliyor!

Artırımlardan sonra İstanbul’da ortalama 11.61 TL olan akaryakıtın litre fiyatı 12.29 TL olacak. 11.46 TL olan dizelin pompa fiyatının 12.46 liraya yükselecek. Ankara’da ise 11.69 tL olan akaryakıtın litre fiyatı 12.37 TL olurken, dizelin satış fiyatı ise 11.55 TL’den 12.55 TL’ye yükselecek. Doların düşmesiyle beklenen indirim ÖTV’ye gelmişti. Lakin dolar tekrar 13’e yükselince bir artırım haberi daha geldi.

Dolar kurundaki çalkantılar hakkında Hazine Bakanı Nebati, “Her şet denetim altında” yorumunu yaptı. Nebati, “Siyasal aktörlerin, trollerin ve iktidarı sevmemeyi ülkeyi sevmemeye kadar götüren şahısların köpüğü köpürterek attığı adımlar ile geliştirdiği bir algı operasyonudur.” tabirlerini kullandı.