Rusya Ukrayna krizi başlamadan bir mühlet evvel dolar kuru yatay bir formda ilerliyordu. Lakin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde dolar fiyatında artış başladı. Bu da direkt olarak akaryakıt fiyatlarını etkiliyor.

Akaryakıt dalı temsilcileri tarafından yapılan açıklamada akaryakıta 1,61 TL; motorine ise 1,51 TL artırım geleceği tabir edildi. NTV’nin aktardığı açıklamada “Benzin kümesinde 1,61 TL, motorin kümesinde 1,51 TL fiyat artışı beklenmektedir. Fakat fiyat değişikliklerinin ne vakit ve ne kadar olacağı ile ilgili son karar üst makamlarca verilmektedir” tabirleri yer aldı.

Akaryakıta ve motorine bu akşam zam!

Dünyanın en büyük petrol üretici ülkelerinden biri Rusya. Batı’nın ülkeye yapacağı yaptırımlar karşısında tedarik zincirinde sorunlar doğmaya başlayacaktır. Bölgede yaşanan kriz ve ülkelerin birbirlerine ekonomik yaptırımları ne yazık ki savaşla alakası olsun olmasın herkesi etkiliyor.

Pandemiden bu yana daima zamlanan akaryakıt artık bir darbe daha alacak. Jeopolojik nedenler sebebiyle riskler ve fiyatlarda daima bir artış kelam konusu olabilir.

Geçen yıl Ocak ayında akaryakıtın litre fiyatı 7 lira civarlarında seyrediyordu. Artık ise 14 liraya kadar dayanmış durumda. Bölgede yaşananlara nazaran bu durum değişkenlik gösterebilir.