Brent petrolün varil fiyatı ocak ayının son 30 yılın en uygun performansıyla kapatmaya çalışırken, piyasalarda üç haneli fiyat beklentisi giderek artıyor. 6 haftalık yükselmenin akabinde yüzde 1,1 artarak 2014’ten bu yana en yüksek düzeye ulaşan petrol fiyatlarının ilerleyen vakitlerde pompa fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Bölüm kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, salı gününden itibaren geçerli olmak üzere akaryakıta 70, motorine ise 90 kuruş artırım geleceği argüman ediliyor. Böylece litre başına fiyatlar 16 liraya çıkmış olacak.

Bilindiği üzere şu anda dünyada bilhassa Ortadoğu’da çok önemli politik sıkıntılar çıkmak üzere. Birde Rusya’nın muhtemel Ukrayna işgali üzere siyasi krizler piyasaları alt üst etmiş durumda.

Ekonomist olan Oğuz Demir‘in toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu tabirlere yer verdi:

Petrol fiyatlarında son durum kaygı verici

Perşembe gününü, 91.11 dolar düzeyinde tamamlayan Brent petrolün varili, dün prestijiyle evvelki pahaya nazaran yüzde 2.27 artışla 93.18 dolara ulaşmış oldu.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise 93,17 dolara kadar yükseldi. Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da devam eden jeopolitik birtakım tansiyonlar ve petrol arzına ait olumsuz sonuçlarda ve ayrıyeten ABD’deki fırtınanın arz tedarikini sekteye uğratacağı tasaları de fiyatları oldukça yükseltti.