Brent petrolün artışı ile birlikte akaryakıta ve motorine gelmesi olası artırımlar da konuşulmaya başlanmıştı. Lakin argümanlar sadece artırım olacağı üzerineydi, gün belirli değildi. Günü de muhakkak oldu; Salı gününden itibaren akaryakıt fiyatlarının 70 ile 90 kuruş ortasında zamlanacağı belirtiliyor.

Akaryakıt ve mazota büyük artırım geliyor! Günü aşikâr oldu!

Bilindiği üzere brent petrol 93,27 dolar civarında ve her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Gün içinde ise en yüksek 93,27 dolar düzeyini gören Brent petrolün varil fiyatı artmaya devam ederken kesim kaynaklarından edinilen bilgiye nazaran, salı gününden itibaren geçerli olmak üzere akaryakıta 70, motorine ise 90 kuruş artırım gelecek.

Son devirde yaşanan dolar kurundaki yükseliş, vergiler ve Ekim 2014 sonrasındaki son 7 yılın doruğuna yükselen petrol fiyatların da tesiriyle, akaryakıt 15 lirayı aşacak, motorin ise 16 liraya dayanacak.

Ekonomist Oğuz Demir, gerçekleşecek olan artırımlar ile ilgili argümanını, geçtiğimiz günlerde şu kelamlara yer verdiği bir tweet’i ile paylaşmıştı;

”Çok üzülerek…

Haftaya salı gününden geçerli olmak üzere akaryakıt ve motorinde 70-90 kuruş ortası yeni bir artırım gelme mümkünlüğü çok yüksek.

Petrol fiyatlarındaki artış artırımın nedeni 🙁 Pazartesi sert bir düşüş olmazsa gelecek artırım bu…”

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatları ile ilgili sizler ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.