Dünya epey kritik bir eşikten geçiyor. Rusya ve Ukrayna ortasında başlayan savaş dünya genelinde birçok hammadde ve orta unsurda kıymetli tedarik meselelerinin da gündeme gelmesine neden oldu. Tabi liste epeyce uzun ve kabarık lakin birinci akla gelen ve aslında son birkaç haftadır neredeyse hiç akıllardan çıkmayan tek bir bölüm var o da akaryakıt.

Bu iki ülke ortasındaki gerginliğin başlanmasıyla birlikte dünya genelinde süratle artmaya başlayan akaryakıt fiyatları, ülkemizde neredeyse her gün yeni bir artırım olarak vatandaşa yansımaya devam ediyor. Son olarak bu gece yani 09.03.2022’den itibaren geçerli olmak üzere akaryakıtta 1,07 kuruş, motorinde ise 1,59 kuruş artırım geldiği duyuruldu.

Akaryakıt alev aldı, tutabilene aşk olsun!

Aslında böylesi bir ortamda akaryakıta artırım gelmesinden daha doğal bir şey olmayabilirdi tabi birebir eserlere dün, evvelki gün ve ondan birkaç gün öncesinde de yeniden artırım gelmemiş olsaydı. Aslında daha geniş açıdan bakıldığında bu iki kaleme 2022 yılında 20’den fazla sefer artırım gelmiş oldu.

Son artırımlarla birlikte motorinin litre fiyatı 23 liraya yaklaşırken, akaryakıtın litre fiyatı ise 21 lirayı geçmiş oldu. Tabi bu artırımın son artırım olmadığını söylememize gerek yok sanıyoruz. Gelen bilgilere nazaran birkaç gün içerisinde yeni bir artırımın gelmesi ve motorinde 25 TL sonuna yaklaşılması bekleniyor.