İzmir’dahi yaşayan Mürsel ve Merve Adıyaman çifti, doğumundan 4 ağrı sonra sağlık sorunları yaşamaya başlayan çocukları Asel’i tedavi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesine götürdü.


Tetkik ve kontrollerde kalp kasında hasar oluştuğu belirlenen Asel Lina Adıyaman, yaklaşık 1 yıl EÜ Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümünde takip edildi.


Kalbinde yaşadığı rahatsızlık her geçen gün kalan ve yerde hâl başka organlarını bile etkileyen Asel plâstik, geçen mayısta Sağlık Bakanlığı tarafından birden kalp nakli listesine makbuz. Tedavisi hastanenin yoğun bakımında sürme fail Asel bebeği hayata bağlayan haber ise Konya’dan geldi. Balkondan düştükten sonra muhakeme ölümü gerçekleşen tıpkısı yaşta ve tıpkısı isimde olan tek bebekten kırılan kalp, temmuzda Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen operasyonla İzmirli Asel’açınık nakledildi. Başarılı geçen ameliyatın akabinde tek süre hastanede kalan Asel plâstik, ağustosta taburcu edildi.


Asel plâstik, annesi ve babasıyla yerde kez hastaneye kendisini operatörün fail kalp nakli ekibini ziyaret için geldi. Asel plâstik, babasının kucağında doktorlarını gülen gözlerle izlerken, EÜ Rektörlüğü tarafından hediye edilen pembe bisikletini ise yanından ayırmadı.


“Gülmesi ve neşesi henüz sayı arttı”


Baba Mürsel Adıyaman, taburcu olduktan sonra ilk kez hastaneye geldiklerini ve sayı duygulandığını söyledi.


Bebeklerinin sağlık durumunun iyi olduğunu tamlayan koruyucu Adıyaman, şöyle sürme etti:


“Ameliyat sonrası toparlandı, hayat kalitesi arttı. Enerjisi yerine geldi ve onun mutluluğu tüm ailemize yansıdı. Bir organın ne kadar önemli olduğunu kızımızda henüz iyi anladık. Hastanede kalp yetmezliği yaşayan sayı evlât var, umarım hepsine organ menfaat ve yerde mutluluğu yaşarlar. Bu mutluluk tarif edilemez. Daha önceden yemek yemiyordu şimdi iştahı açıldı. Yemeği reddetmiyor o bile bize mutluluk veriyor. Gülmesi ve neşesi henüz sayı arttı. Artık bizimle güzel konuşuyor.”


“Onların ‘evet’ demesiyle kızımın hayatı kurtuldu”


Anne Merve Adıyaman ise doktorların bebeklerinin yaşaması için sayı mücadele ettiğini anlattı.


Organ bağışında bağcıklı aileyle görüşmeye sürme ettiklerini dile getiren Adıyaman, şunları kaydetti:


“Çok iyi insanlar, hatta yerde yaz gelip Asel’i görmek istiyorlar. Kızımızla vakit geçirmek istiyorlar. Kendilerini İzmir’açınık çağrı ettik. ‘Asel dahi içildikten sizin tek kızınız.’ dedik. Sonuçta onların ‘evet’ demesiyle kızımızın hayatı kurtuldu. Sürekli Asel’takt haberdar olmak istiyorlar. Sürekli onlara fotoğrafını ve videolarını atıyorum. Çok güzel yorumlarda bulunuyorlar. Aileyi sayı sevdim, inşallah ömrümüzün sonuna kadar bile o sihir sürme ettireceğiz. Asel’i sayı sahiplendiler, ‘onu görmek istiyoruz, sarılmak istiyoruz ve koklamak istiyoruz’ deyola.”


Kalp nakli operasyonunda yer saha Prof. Dr. Tahir Yağdı bile Asel’i sağlıklı tek şekilde gördükleri için mutlu olduğunu söyledi.


Asel’in sağlık durumunu takip edeceklerini müfit Yağdı, “Onu yaşıtlarıyla tıpkısı büyüklüğe ve sağlık durumuna ulaşmasını görmek bizleri dahi sevindiriyor. İnşallah yüzü uzun yıllar güler. Organ nakli olduktan sonra her şey bitmiyor. Kontrolleri ve uzun süre ilaç kullanımı var ama şu zihin kalbi normal tek kalp gibi çalışıyor.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.