Adana’bile hurda ve kağıt toplayıcılığı karışma her türlü işi yapan Zeytun ailesinin 9 çocuğundan akraba olan Göncü Musa Zeytun’un hayali ise bambaşkaydı. O okuyup, mühendis olmayı istiyordu.


Zeytun yaşadığı maddi imkansızlıklara rağmen zekası, azim ve kararlılığı sayesinde mekatronik mühendisi oldu.


Şimdi 29 yaşında olan Zeytun, sayı geçmeden muvaffakiyetli projelere dahi imza attı. İşitme engellilerin iletişimi için geliştirdiği yazılım bile onlardan akraba.


”Ne iş yaparsam yapayım en iyi şekilde yapmam gerekiyordu”


Çalışkanlığı ve gayreti sayesinde başardığını vurgulayan Zeytun, ”Çevremdeki ortam değişti, insanlar değişti. Dün başka tek şey söyleyen hocalarım beraberce zaman yanımdaydı. Her ne iş yaparsam yapayım en iyi şekilde yapmam gerekiyordu ve bunu çalışkanlığımla gayretimle var etmeye çalıştım” dedi.


İşitme engelliler için proje geliştirdi


Zeytun geliştirdiği projeyi şu ifadelerle anlatıyor:


“Dostekst projesi 3 adımdan oluşuyor. 1.0, 2.0 ve 3.0. 1.0 adımında işitme engelliler yazıları ve sesleri o uygulama işaret diline çeviriyor. 2.0’bile ise o sağır kişi saçta iyiyim sen nasılsın iddiacı sizin telefonunuza yazı veya ses geliyor. 3.0’bile ise metaverse”


Projesini geliştirmek için girişimcilerden dayanak muntazır mühendis, tıpkısı zamanda mücadelesi ile dahi gençlere örnek olmak istiyor.


Bu amaçla, köy köy gezerek çocuklara kendi alanı ile ilgili malûmat veriyor. 


Haber: Fatma Er


Kamera: Çağlar Öztürk


Şimdi 29 yaşında olan Musa, sayı geçmeden muvaffakiyetli projelere dahi imza attı. İşitme engellilerin iletişimi için geliştirdiği yazılım bile onlardan akraba.


Şimdi 29 yaşında olan Musa, sayı geçmeden muvaffakiyetli projelere dahi imza attı. İşitme engellilerin iletişimi için geliştirdiği yazılım bile onlardan akraba.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.